Direktør i Sparebankstiftelsen, André Støylen overrekker beviset på at Sandwich Brothers har fått midler til produksjonsutstyr. Fra venstre, Christoffer Naustdal Hjelm, Rashid Abulrahman, Jalal Alizada, André Støylen, Sitra Muhammed og Zainab Aziz fra Sorbet Sisters.Foto: Stig Jensen
Ny iskremfabrikk sentralt i byen
Sandwich Brothers fikk midler til produksjonsutstyr fra Sparebankstiftelsen DnB. Et skikkelig godt arbeidstiltak, sier direktør Støylen. Skikkelig god is, sier de som har greie på iskrem.
– Sandwich Brothers og Sorbet Sisters representerer et sosialt entreprenørskap som vi ønsker å støtte. Dette er arbeidstiltak av skikkelig god kvalitet. Et bra produkt for å gi folk arbeidstrening. Og hvem kan vel si nei til en iskremfabrikk? sier Sparebankstiftelsen DnBs direktør, André Støylen.
De 895.000 kronene fra Sparebankstiftelsen til Sandwich Brothers skal gå til innkjøp av produksjonsutstyr. Med produksjonsutstyr og faste lokaler tenker initiativtager bak Sandwich Brothers, Christoffer Naustdal Hjelm, at det vil være mulig å ekspandere. For tiden har de to bedriftene til sammen i underkant av tjue ansatte.
Christoffer Naustdal HjelmFoto: Stig Jensen
Oslos nye iskremfabrikk
– Vi kan øke produksjonen. Vi kan kanskje få til en iskrembar og etter hvert få solgt isen vår gjennom butikker i byen. Så langt har mye av vårt salg foregått fra iskremsyklene våre, sier Naustdal Hjelm.
Før Oslo får en ny iskremfabrikk er det dog litt byråkrati som må avklares. Midlertidig har de tilhold på kjøkkenet hos Sentralen i Kvadraturen.
– Grunnen til at jeg startet opp med dette, er at det er så mange unge som fortjener en plass i arbeidslivet. Dessuten ville jeg lage en is som er så god som jeg ville ha den, sier Naustdal Hjelm (38). Bedriften er nå inne i det fjerde året.
På kjøkkenet Sarbeider Jalal Alizada (20) og Rashid Abdulrahman (21) sammen med kokk Per Lauritz Lien.
– Jeg hjelper til med å lage iskrem, og å legge den i bokser. Jeg trives veldig godt med å jobbe her. Det er skikkelig sosialt, og jeg utvikler norsken min her, forteller Alizada. Han kom til Norge fra Afganistan for fire år siden.
Kokk Per Lauritz Lien sammen med Jalal Alizada og Rashid Abdulrahman i sving på kjøkkenetFoto: Stig Jensen
– Dette er den første jobben min etter skolegang. Jeg søkte, og var heldig som fikk plass her, sier han. Alizada skryter ikke bare av arbeidsplassen, men også av isen de lager. Han gjør det med rette. En liten smaksprøve fra kokken viser at Alizada har rett når han forteller om den gode smaken på isen.
– Du skulle smakt den vi kaller Classic, eller vår pistasj-is. Det er to av mine favoritter, sier Alizada.
Sandwich Brothers vil lage byens beste is. Jalal Alizada har sine favoritter blant isene de produserer.Foto: Stig Jensen
To år på Øya-festivalen
Som Sandwich Brothers, er Sorbet Sisters ment som et springbrett ut i arbeidslivet. Oppstartbedriften gir flyktninger muligheten til å jobbe og å snakke med folk. Sorbet Sisters er blant annet berømte fra is-salget på Øya-festivalen i 2018 og 2019. Der solgte de og Sandwich Brothers is fra iskremsyklene sine til varme festivalgjengere.