STORTINGSVALGET 2025

Avgir stemme: Lars P. Solås er uavhengig bystyrerepresentant etter å ha blitt kastet ut av Frp i 2023. Foto: Privat
Stemmer ikke på sitt gamle parti: Lars P. Solås er uavhengig bystyrerepresentant etter å ha blitt kastet ut av Frp i 2023.

Kastet ut av Oslo Frp før forrige valg: Lars P. Solås sier hvorfor han nå ikke stemmer på sitt gamle parti

– Jeg har fortsatt stor respekt for mitt gamle parti, sier Lars P. Solås. Men den ekskluderte Frp-eren og uavhengige bystyrerepresentanten gir ikke sin stemme til Sylvi Listhaug.

Publisert

Lars P. Solås avslører sitt partivalg

  • Lars P. Solås ble kastet ut av Fremskrittspartiet etter en hendelse på landsmøtet i 2023.
  • Til tross for utkastelsen, ble han valgt inn i Oslo bystyre som uavhengig kandidat.
  • Solås avslører nå at han stemmer på Høyre i årets stortingsvalg.
  • Han roser spesielt Unge Høyre-leder Ola Svenneby for hans tydelige stemme i politikken.

Et nachspiel under Fremskrittspartiets landsmøte på Gardermoen i 2023 skulle få fatale følger for den videre politiske karrieren til oslopolitikeren Lars P. Solås.

Journalister fra Nettavisen og Dagbladet hevdet bystyrepolitikeren oppførte seg svært ufint og trakasserende. Det fikk sentalstyret i Frp til å reagere. Kort fortalt ble Solås kastet ut av partiet.

Valgt mot Frps vilje

Samtidig sto han på topp for Oslo Frp foran kommunevalget i 2023 og valgloven er streng. Frp fikk ikke lov til å endre på innsendt og godkjent liste. 

Dermed ble Solås stående som toppkandidat og høsten 2023 innvalgt i bystyret for partiet som ikke ville ha ham.

Siden den gang har Solås vært uavhengig kandidat i bystyret. 

VårtOslo vet at det har vært forsøk fra flere hold på å få ham til å melde seg inn i Høyre i inneværende bystyreperiode.

Solås fortsetter imidlertid å være uavhengig. Men nå tar han bladet fra munnen og avslører på sin egen Facebook-side hvilket parti han stemmer på i årets stortingsvalg.

Roser Svenneby 

– I år stemte jeg Høyre, skriver Solås.

Eks-Frp-eren trekker spesielt frem en av Oslo Høyres kandidater - Unge Høyre-leder Ola Svenneby.

– Jeg er ikke enig med Høyre i alt, men jeg er enig med Ola Svenneby i mye. Han representerer en tydelig og offensiv stemme i norsk politikk, mener Solås 

– Han er en stemme som tør å si ting slik de er, og som setter spørsmål på dagsorden som mange andre helst unngår, også blant folk i Høyre. For meg handler dette om noen helt sentrale saker, sier den tidligere Frp-politikeren.

– Gledelig med Wara

Blant de sentrale sakene Solås nevner er økonomi, innvandring og integrering, samt kriminalitetsbekjempelse.

Men selv om Høyre får stemmen hans, fortsetter han foreløpig i Oslo bystyre som uavhengig.

– Jeg har ikke meldt meg inn i Høyre, sier han.

– Fortsatt har jeg også stor respekt for mitt gamle parti, Frp, som har noen dyktige politikere som målbærer politikk landet vårt trenger mer av. Det er veldig gledelig å se at Tor Mikkel Wara gjør et velfortjent comeback, sier Solås.

Powered by Labrador CMS