Marius er vant til å vinne, og håper på en ny seier i Italia – men for ham er det aller viktigste å ha det gøy.Foto: Vilde Nyseth
Marius (22) fra Skullerud har Downs. Nå skal han representere Norge i Italia: – Jeg gleder meg
Allerede som åtte-åring startet Marius Gard Haugen (22) karrieren som danser. I mars reiser han til Italia sammen med fire andre Oslo-utøvere for å representere Norge i det globale arrangementet.
I år arrangeres Special Olympics i Italia for mennesker med utviklingshemming – et globalt idrettsarrangement som samler tusenvis av utøvere fra hele verden. Special Olympics handler om mer enn medaljer – det handler om inkludering og fellesskap.
De fleste av Oslo-utøverne har Downs syndrom, en utviklingshemming som skyldes økt mengde materiale av kromosom 21. La oss bli bedre kjent med Oslo-utøverne som er klare til å vise verden hva ekte idrettsglede betyr.
Marius Gard Haugen: Hip-hop med et smil
Marius Gard Haugen (22) har alltid hatt musikk og dans i kroppen. Han vokste opp i det han selv kaller en "ekte hip-hop-familie", med søsknene Henriette (28) og Fredrik (21), som begge er trenere i Danseklubben studio 1, og foreldre som aldri har nølt med å støtte barna i deres lidenskap.
Møt hip-hop-familien til Marius – selv om moren Hege ler og ikke er helt sikker på om de kan kalle seg det.Foto: Privat
– Jeg begynte å danse da jeg var åtte år, men interessen for musikk har alltid vært der, sier Marius.
Annonse
Det var særlig en tidligere trener, Nancy, som ga Marius motivasjon til å utvikle seg som danser.
– Nancy så ingen begrensninger, men hun utfordret Marius og ga han ambisjoner, forteller Marius’ mor, Hege Gard Haugen (60).
I dag er Marius en dedikert utøver som trener hardt for å representere Norge i både solo og duo. Duoen danser han sammen med partneren Ida, som han har samarbeidet med i flere år.
– Jeg gleder meg mest til å danse duo med Ida. Vi er gode venner og har det veldig gøy når vi trener sammen, sier han med et stort smil.
Drømmejobben i NRK Supernytt
Ved siden av dansen jobber Marius som redaksjonsassistent i NRK Supernytt, en jobb han beskriver som "verdens beste". Her har han også møtt sitt store idol, Viktor Sotberg, som har inspirert Marius til å ville holde på med YouTube.
– Jeg elsker å danse, game og lage videoer. Målet mitt er å kombinere alt dette for å spre glede, sier Marius.
Tidligere har Marius vært med som danser i musikkvideoen til “BlimE - Sveve Høyt” med Martin Lilleberg. I 2023 deltok han også i Norske Talenter, og selv om han ikke gikk helt til topps så ser han videre.
– Jeg gir meg ikke, jeg kommer til å fortsette å melde meg på Norske Talenter, sier han.
Marius og søsteren Henriette har laget flere videoer sammen på sosiale medier.
Feiring med ananas-pizza
Marius er den eneste norske danseren som deltar, og hele familien gleder seg til å heie fra sidelinjen.
Selv om han selv sier det viktigste er å ha det gøy, så presiserer familien at selv om det er en seier å bli tatt ut, så har han lov til å ha ambisjoner.
– Jeg vil vinne, utbryter Marius.
Marius har danset hele livet, men startet med organisert dansetrening allerede som åtteåring.Foto: Danseklubben studio 1
Med Eminem-inspirerte bevegelser og et stort smil, er Marius klar for å sette norsk hip hop på kartet. Og kanskje, når dansen er over, blir det en pizza – helst med ananas.
Knut Melhuus: Skiløperen med ro og fokus
37 år gamle Knut Melhuus som representerer Heming IL og Korsvoll IL er en erfaren deltaker i Special Olympics. Han har allerede to sølvmedaljer fra langrenn under lekene i Sør-Korea, men for Knut er medaljene ikke det viktigste.
– Det viktigste for meg er å gjøre mitt beste og ha det gøy, sier han med et smil.
Knut har hatt en lidenskap for ski helt siden barndommen. Familien tok ham ofte med på skiturer, noe som la grunnlaget for hans store kjærlighet til sporten. I dag bruker han mye av fritiden sin i skisporet, men han holder seg også aktiv med styrketrening, svømming og fotball.
– Trening gir meg energi og gjør meg glad. Det beste er følelsen av å kunne slappe av med god samvittighet etterpå, forteller Knut.
Knut liker å lage mat, og favorittretten hans er hjemmelaget pizza.Foto: Vilde Nyseth
En "alt mulig mann" med positivt syn på livet
Ved siden av idretten jobber Knut i kantinen hos bydelsadministrasjonen i Vestre Aker, hvor han trives godt. Han beskriver seg selv som en "alt mulig mann" som liker å være aktiv både på jobb og fritid. Kjæresten hans, som også er en ivrig skiløper, er en viktig støttespiller. De trener ofte sammen og deler gleden over sporten.
Knut liker godt å slappe av med god samvittighet etter en treningsøkt.Foto: Privat
– Jeg liker å være rolig og positiv. Det er bortkastet energi å være sint, og det er rett og slett ikke meg. Kjæresten min sier at det hun liker best med meg er at jeg er en rolig type som er lett å snakke med, sier Knut med et smil.
Forbilder i skisporet – og i politikken
Knut henter inspirasjon fra flere av Norges største idrettsprofiler, som Martin Johnsrud Sundby, Therese Johaug og Petter Northug. Men han ser også opp til politikere som Jonas Gahr Støre og Erna Solberg.
Knut har et innrammet bilde av seg selv og kjæresten sammen med Jonas Gahr Støre.Foto: Vilde Nyseth
– Jonas Gahr Støre er et forbilde for meg. Han er statsminister, og jeg tror at han er glad i å stå på ski. Han har også hytte i nærheten av hytta til svigerfamilien min, forteller Knut.
– Jeg liker også Erna Solberg, fordi hun har vært statsminister, legger han til.
På spørsmål om hva Knut hadde gjort dersom han selv hadde vært statsminister, svarer han: – Jeg hadde vært opptatt at det skulle bli fred i alle land og billigere priser i butikker.
Kristian Hårstad Trana: Skientusiasten med store mål
Kristian Hårstad Trana (25) fra Koll IL har lenge hatt en drøm om å delta i OL, og i år blir drømmen virkelighet. Etter at lekene i Russland ble utsatt på grunn av pandemien, og deretter avlyst etter invasjonen av Ukraina, er han endelig klar for å konkurrere i langrenn.
Kristian er allsidig og holder også på med basketball og fotball.Foto: Christian Haukeli
– Det har vært et mål lenge, og nå har jeg klart det. Det er en stor ære å bli tatt ut, sier Kristian.
Kristian har vokst opp med ski som en naturlig del av livet, og han beskriver seg selv som "nesten født med ski på beina". For å nå målene sine trener han hardt, og han har stor støtte fra både familie og venner.
– Trening og kosthold er nøkkelen, og jeg prøver alltid å forbedre meg, sier han.
Kristian har satt seg som et mål å ta en medalje under lekene, og moren gleder seg til å heie fra sidelinjen.
Marikken Eidslott: En skiløper som inspirerer
Tidligere har Nordre Aker Budstikke skrevet omMarikken Eidslott (20) som representerer Lyn Ski, og i 2020 mottok BirkenUng-stipendet. I juryens begrunnelse ble det fremhevet at vinneren av stipendet er en utøver som skiller seg ut. Gjennom sin lidenskap for skisport og friluftsliv er hun et forbilde for alle som tror de ikke kan delta i felles fysisk aktivitet.
Videre la de også til: «Ingen utøver smiler mer enn Marikken før, under og etter en konkurranse.»
Hun er tatt ut til å gå konkurranser i langrenn under Special Olympics.
For Marikken Eidslott er dette hennes første Special Olympics, mens Øyvind Ulsrud deltok sist gang i Sør-Korea.Foto: Christian Haukeli
Øyvind Ulsrud: Fra Oslo politikammer til medalje i trugesporet
I fjor skrev Norges Idrettsforbund omØyvind Ulsrud, den 36 år gamle utøveren har jobbet på Oslo politikammer i over ti år. Øyvind, som representerer Koll IL, løp seg inn til en sølvmedalje på 100-meteren i trugekonkurransen under Norgesleker i B-finalen. Selv var han strålende fornøyd med egen innsats og gliste bredt da han fortalte til Idrettsforbundet: «Det gikk veldig bra – jeg løp fort til mål.»
Han er tatt ut til å konkurrere på truger under lekene i Italia.
Større enn en konkurranse
Special Olympics er mer enn en konkurranse. Organisasjonen arbeider for å skape inkludering og bryte ned barrierer for mennesker med utviklingshemming, både gjennom idrett og samfunnsengasjement. Når tusenvis av utøvere fra hele verden samles, handler det om fellesskap, respekt og gleden ved å delta.
For utøverne fra Oslo er det en unik mulighet til å vise frem hva de kan – og til å oppleve samholdet som gjør Special Olympics til noe helt spesielt.
Special Olympics arrangeres 8. til 15. mars i Torino, Italia.