Iløpet av de tre siste årene har Oslo bosatt 5.710 flyktninger. Svært mange av dem fra krigsrammede Ukraina.
I fjor utgjorde ukrainere nær 75 prosent av antallet flyktninger som ble bosatt i hovedstaden.
- Tre boligprosjekter
Samtidig sliter enkelte bydeler og kommunen med å finne boliger til nyankomne flyktninger, og derfor må Høyre/Venstre-byrådet ta grep.
- I 2026 legger vi opp til at tre nye boligprosjekter for flyktninger kan tas i bruk, i bydel Alna og Stovner, sier sosialbyråd Julianne Ferskaug (V).
- Vi har også igangsatt et forprosjekt for mulig ombygging av to sykehjem, tidligere Ilahjemmet i bydel Sagene og tidligere Villa Enerhaugen i bydel Gamle Oslo, sier Ferskaug.
Men hun legger til at det er knyttet usikkerhet til om planene for de to nedlagte sykehjemmene lar seg gjennomføre.
- 93 prosent av statlig kvote
- Det er stor usikkerhet om hvorvidt disse vil realiseres. Dersom realiseres vil de kunne stå klare for bruk høsten 2027, sier sosialbyråden.
I et notat til bystyret gir Ferskaug en oppdatering på flyktningsituasjonen i Oslo. Der går det frem at Oslo i hovedsak klarer å ta sin del av de statlig fordelte flyktningene, som bosettes i ulike kommuner.
I 2024 ble Oslo kommune anmodet om å bosette 1.650 flyktninger. Foreløpige tall viser at hovedstaden bosatte omtrent 1.540 flyktninger i fjor.
- Det tar noe tid å kvalitetssikre tallene, så endelig antall regner jeg med at vi har i løpet av februar. Nasjonale tall viser at landets kommuner bosatte 90 prosent av de flyktningene de vedtok å bosette i fjor. Oslo kommune bosatte 93 prosent av kvoten, opplyser sosialbyråden.
Vanskelig i to bydeler
Ferskaug skriver at det er ulike årsaker til at Oslo ikke bosetter 100 prosent av antallet staten har fordelt.
- Årsaken til at vi og andre kommuner ikke bosatte like mange som vi ble anmodet om handler om flere ting, blant annet mangel på boliger og manglende fordelinger av flyktninger fra Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDI), skriver hun.
- Spesielt bydelene St.Hanshaugen og Sagene opplevde i 2024 at det ble krevende å finne tilgjengelig boliger. opplyser sosialbyråden.
Færre flyktninger i år
- Høsten i fjor endret vi litt på kvotene, ved at noen bydeler overtok litt kvoten til St.Hanshaugen slik at vi kunne bosette flere i Oslo totalt sett, skriver Ferskaug.
- Noen bydeler har også meldt at de har hatt tilgjengelige boliger gjennom høsten, men at de ikke får fordelt mange nok flyktninger fra Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi), opplyser sosialbyråden.
I notatet blir det opplyst at det iløpet av 2025 vil komme færre flyktninger til Oslo enn de tre foregående årene.