En nesten tam rødrev har skapt mye glede og litt frykt på Bygdøy. Se foto og videoer

Flere personer på Bygdøy forteller historier og har tatt bilder av en tam rev på Bygdøy. – En litt skummel opplevelse, følte noen. Andre ble glade og syntes det var søtt.

Publisert

Reven er påtruffet utenfor matbutikken, på stranda og på turstier på Bygdøy. Alexander Bruland er blant dem som har observert den:

– Jeg var på tur med kjæresten min for å få litt sol. Først trodde jeg at jeg så en hund. Den sto i buskene og hoppet etter mus og lyder den hørte. Den var ekstremt tam, men fortsatt litt redd og tittet på hunder som gikk forbi.

Etter hvert kom det flere bort som ble veldig overrasket. Å se en rev i dette området var forbausende. Utrolig fin i pelsen var den også.

– Etter alt det uvanlige som har skjedd i 2020, burde jeg kanskje ikke være overrasket, og det var gøy å se hvordan alle forbipasserende dro på smilebåndet, forteller Alexander.

Video: Alexander Bruland

– Pass på katten din

En annen av VårtOslos lesere, Kristian Zahl, forteller:

– Møtte denne luring da vi luftet hunden på Bygdøy i går ettermiddag. Den var nærgående og virket tam og uredd for folk. Den var tydelig interessert i hunden og således en litt skummel opplevelse, ettersom hunden gikk løs. Jeg anbefaler folk på Bygdøy å passe ekstra godt på katter og små hunder når Mikkel er i nabolaget.

Reven var nærgående og virket tam og uredd.

Forsøkte å jage reven

Bygdøy-beboer Nina Wego ble redd for hunden sin da et nysgjerrig dyr hun gjenkjente som en rødrev fikk det for seg at den ville leke med Laika, hennes nederlandsk fuglehund på stranden på Bygdøy.

– Jeg ble redd og forsøkte å jage reven ved å slå etter den med det løse båndet og lage grusomme knurrelyder. Men da sprang Laika og reven av gårde sammen, ned til sjøen. Jeg prøvde å kalle bikkja til meg, men skjønte snart at det var noe mye mer spennende på gang, forteller Nina.

Siden reven er et rovdyr, fryktet Nina at reven ville spise hunden hennes.

Tenkte den var spist opp

– Hva vet jeg om reven? Kanskje hadde den bitt min Laika i strupen for å få en jafs. Jeg løp etter og ropte etter den. Jeg tenkte at nå blir hun borte og kommer aldri igjen. Jeg ruslet trist bortover mot båthavna der alle båtene ligger med presenninger, som spøkelser i tåka, forteller Nina.

Nina fryktet av hunden hennes Laika var blitt spist opp av reven. I stedet var den på kurtise.

Men plutselig kom Laika pjuskete og utslitt frem. Nina kom på at hun akkurat har fått sin første løpetid.

– Jeg fikk henne i bånd, men hun vil ikke bli med opp til huset, så jeg dro og lokket med min beste dressurstemme. Jeg fikk henne inn, men hun var ikke interessert i mat.

Kan ikke få avkom

Hundeeier Nina leste at rødreven er av hundefamilie og har parringstid fra desember. Det sto også at den kan løpe i en fart på 50 km/t, og at rev og hund antagelig ikke kan parre seg og få ekte avkom.

– Reven har et parringshyl med hes kurrende bjeffing, leste jeg. I det samme hørte vi akkurat en slik lyd ute fra plenen. Laika reiste seg opp, pep og ville ut. Jeg trakk for gardinene, men hun fôr rundt, løp fra dør til dør og ville ut til sin nye beiler.

Video: Alexander Bruland

Powered by Labrador CMS