Andreas Einebakken (49) var innlagt på Ullevål Sykehus med covid-19 i november i fjor. Her fikk han blant annet respiratorbehandling med oksygentilførsel.

Med smittenedgang blir det også færre koronapasienter ved Oslo-sykehusene

Ved Oslo universitetssykehus blir det færre og færre innlagte med korona, viser de siste tallene fra OUS. Også ved Ahus, Diakonhjemmet, Lovisenberg og resten av Helse Sør-Øst har antallet innlagte koronapasienter gått ned.

Publisert

Det er registrert 143 nye koronasmittede i Oslo siste døgn. Det er tre flere en snittet den siste uken. Men sett over en lengre periode har smittetallene gått ned og flatet ut.

Med nedgang og utflating på et lavere nivå går også antallet sykehusinnlagte koronapasienter ned.

Over 100 færre koronapasienter på to uker

Per lørdag er det 38 pasienter med covid-19 ved Oslo universitetssykehus. For litt over to uker siden var 66 koronapasienter innlagt ved OUS.

Den samme nedgangen er det også ved de andre sykehusene som behandler oslofolk i foretaket Helse Sør-Øst. Akershus universitetssykehus, Diakonhjemmet og Lovisenberg har alle nedgang.

Ifølge Helsedirektoratets tall er det nå 152 innlagte koronapasienter i Helse Sør-Øst. Til sammenligning var 269 pasienter innlagt med covid-19 ved helseforetakets sykehus for to uker siden.

Etter at 242 smittetilfeller ble registrert 13. april, har Oslo nå gått ti dager på rad med under 200 tilfeller. Det siste døgnet er det altså registrert 143 tilfeller.

— Jeg er veldig glad for at smittetallene synker, og at antall innleggelser på sykehusene er på vei ned. Det viser at tiltakene våre virker og at Oslo-folks innsats gir resultater. Sånn jeg vurderer situasjonen nå, så mener jeg at den tredje bølgen er i ferd med å bli slått ned, sier helsebyråd Robert Steen (Ap) til NTB.

Smittebølge dominert av mutert virus

— Dette gir god grunn til optimisme, sier assisterende helsedirektør Espen Nakstad.

Smittetrenden i Oslo er nå nedadgående, men Steen understreker likevel at fremdeles har høye smittetall.

— Vi er på omtrent samme nivå i smitte som sist uke i februar, altså da den tredje bølgen hadde etablert seg og stigningen i smitte begynte å bli bratt, sier Steen.

— Smittetallet forrige uke var på nivå med det høyeste nivået vi nådde under den andre bølgen i høst og det høyeste nivået vi nådde etter juleferien, sier han.

Han påpeker at den tredje bølgen er dominert av den mer smittsomme, britiske varianten av viruset, og at denne påvises i 90 prosent av de positive prøvene.

VårtOslo har nylig utviklet en app for avisen. iPhone-brukere kan laste ned appen i App Store. Alle andre brukere kan laste den ned i Google Play.

Powered by Labrador CMS