Store mengder sterkt vanedannende, kraftige medisiner er blitt stjålet ved Oslo kommunes helsehus. Per nå er ingen av tyveriene oppklart, opplyser kommunerevisjonen.Illustrasjonsfoto: Tore Meek / NTB
De siste årene har det vært en serie tyverier av sterke medikamenter fra Oslos kommunale helsehus
I høst forsvant store mengder sterke, vanedannende medikamenter fra ett av Oslos fire kommunale helsehus. Tyveriet føyer seg inn i en serie lignende medikamenttyverier fra kommunens helsehus de siste tre årene.
— En pasients private medisiner var låst inn i avdelingens medisinskap av en sykepleier, skriver kommunerevisjonen om ett av de siste medikamenttyveriene ved det kommunale helsehuset.
De stjålne medisinene fra helsehusets låste skap beskrives som sterke og kraftig vanedannende.
— Ledelsen ved helsehuset har undersøkt hendelsen, blant annet gjennom å snakke med samtlige sykepleiere som hadde jobbet i perioden medisinene var i helsehusets medisinskap, skriver kommunerevisjonen i en innberetning til bystyrets kontrollutvalg.
Det omtalte tyveriet skjedde i mai i år. Ifølge kommunerevisjonen er dette det fjerde tyveriet av medikamenter ved den samme avdelingen de siste tre årene.
— Dør inn til medisinrom skal alltid være låst når det ikke er en sykepleier tilstede, heter det i nye rutiner for en post ved ett av de fire sykehjemmene.Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB
Tyveriene er politianmeldt, men skal ifølge sykehjemsetaten ha blitt henlagt på bevisets stilling.
I august i år skjedde et nytt medikamenttyveri ved ett av Oslo kommunes fire helsehus. Også denne saken er forblitt uoppklart, ifølge kommunerevisjonens innberetning.
Snakket med alle som var på jobb
— Tirsdag 23. august ble institusjonsleder orientert om at det var store mangler i tre typer B-preparater i medisinskapet på en av helsehusets poster. B-preparater er preparater som er sterkt vanedannende, skriver kommunerevisjonen.
Avdelingssykepleieren skal ha snakket med alle som hadde vært på jobb i tidsrommet medikamentene forsvant.
Ifølge innberetningen av tyveriet snakket en fagsykepleier også med ansatte på helsehusets øvrige poster, for å forsikre at ingen hadde lånt medikamentene som var forsvunnet.
— Det viste seg å ikke ha skjedd, skriver kommunerevisjonen.
— Skal sikre at medisinskap er låst
I etterkant av tyveriet har sykehjemsetaten gjennomført et tilsyn ved helsehuset.
— I etterkant ble det avtalt at det skal gjennomføres jevnlig kontroll for å sikre at døren inn til medisinrommet alltid er låst når det ikke er en sykepleier tilstede, skriver kommunerevisjonen.
Evaluering av iverksatte tiltak for å sikre medikamentene bedre vil også følges opp fra sykehjemsetaten. Svinnet ble politianmeldt, men er foreløpig ikke oppklart.
— Det skal også sikres at dørpumpen, som bidrar til at døren lukker seg automatisk, fungerer slik den skal, heter det i innberetningen til kontrollutvalget.