Øverst Lan Marie Berg og Eivind Trædal på vei inn i bilen til sistnevntes mor. Under er teksten en Hordaland-mann la ut i sosiale medier. Skjermdump fra Facebook
Øverst Lan Marie Berg og Eivind Trædal på vei inn i bilen til sistnevntes mor, som hentet paret på togstasjonen.

MDG-paret snikfotografert ved fossilbil: - Med små barn er det skremmende

- Bildet har åpenbart blitt spredd mye, sier Eivind Trædal (MDG).

Publisert

Det er ikke første gang ekteparet Lan Marie Berg og Eivind Trædal (MDG) med barn er snikfotografert ved en fossildrevet bil. 

VårtOslo omtalte for snart to år siden hvordan et medlem av ytrehøyrepartiet Norgesdemokratene publiserte et ikke ulikt bilde av paret på Tveita. Også den gangen mens de var sammen med barn.

- Spredd mye

Denne gangen skjedde snikfotograferingen på Sørlandet mens familien Berg/Trædal ferierte.

- Tydeligvis har noen snikfotografert Lan og jeg da vi var på ferie i sommer. Her er vi "avslørt" mens vi låner bilen til mamma, skriver Trædal på sin Facebook-side.

- Bildet har åpenbart blitt spredd mye, for jeg har fått flere kryptiske kommentarer om vår syndige "bilferie", skriver MDGs bystyrerepresentant i Oslo.

- Vel, bilferie og bilferie. Vi reiste med tog til Vegårshei, og tok bussen opp fra Tvedestrand, fortsetter Trædal.

Skjermdump av Facebook-posten en mann i Hordaland publiserte.
Skjermdump av Facebook-posten en mann i Hordaland publiserte.

MDG-politikeren og ektefellen, som ikke lenger har noen fremskutte verv i MDG, ble oppmerksomme på snikfotograferingen da en mann i Hordaland publiserte bildet på Facebook.

Kan være ulovlig

- Jeg er faen meg mer miljævennlig enn dere to miljøsvin, står det i Fb-posten mannen har publisert.

VårtOslo har ikke lyktes i å oppnå kontakt med mannen.

Gjentatte ganger får vi beskjed om at hans telefon er sperret for samtaler.

Men i en Facebook-post hevder hordalendingen at bildet ikke er tatt av ham, men hentet fra Snapchat.

Videre påstår mannen at fotograferingen er lovlig.

- På offentlig plass har alle lov til å ta bilde uten samtykke, skriver mannen.

Norsk lov er imidlertid ikke like entydig. Riktignok er fotografering i det offentlig rom som hovedregel lovlig. 

Men dersom fotograferingen er rettet mot en bestemt person på en måte som krenker privatlivets fred, kan det være ulovlig.

- Langt fra perfekt

I situasjonen der Berg og Trædal ble snikfotografert på Sørlandet var de på vei med egne barn inn i bilen.

Dermed kan snikfotograferingen rammes av straffeloven § 266 om krenkende atferd.

- Jeg skulle gjerne sagt at dette overhodet ikke går inn på meg, men det er ganske provoserende å bli snikfotografert med familien, skriver Eivind Trædal.

- Det er langt fra første gang det skjer. Med to små barn er det skremmende å vite at folk kan være så skamløse, skriver MDG-politikeren.

- Jeg kommer til å fortsette å kjempe for at det blir lett å leve miljøvennlig for alle, og jeg kommer til å fortsette å leve et ganske miljøvennlig, men langt fra perfekt liv i mellomtida, uavhengig av denne typen dumheter, sier Trædal.

Powered by Labrador CMS