95,7 prosent av alle nybiler kjøpt av privatpersoner i Oslo den siste måneden er elektriske. I tillegg var andelen nybiler i hovedstadens næringsliv over 82 prosent i september.
Lignende tall er det også i resten av landet, viser tallene fra Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV).
— Dette er igjen ny rekord og fantastiske tall, sier generalsekretær Christina Bu i Norsk elbilforening.
Ikke de billigste bilene som selger best
— Vi er på god vei mot 2025-målet om 100 prosent nullutslippsbiler, hadde det ikke vært for leasing-markedet. Det bør partiene som nå forhandler om regjeringsmakt merke seg, mener Bu.
Og det langt fra er de billigste bilmodellene som dominerer nybilsalget. Nykommeren Tesla Model Y står alene for 3.564 registreringer. Deretter følger Tesla Model 3 med 2.218, skriver OFV.
På tredje plass kommer Skoda Enyaq med 787. Fjerdeplassen tar Toyota RAV 4 med 702 – den eneste blant de ti mest solgte bilene som ikke er en helelektrisk bil.
— Gunstige regler for utslippsbiler
Elbilforeningen mener andelen elbiler kunne vært enda høyere dersom det ikke hadde vært for nye leasingbiler på markedet.
— Partiene som nå forhandler om ny regjering må sørge for at vi når målet om at alle biler skal være nullutslippsbiler i 2025. Da må de gjøre noe med leasing, sier Christina Bu.
— Biler med utslipp har svært gunstige skatteregler i leasing, og dette gjør elbilpolitikken mindre effektiv. Før man vurderer innfasing av en lav momssats på elbil, må de sikre at elbilen vinne konkurransen også i leasing, sier generalsekretæren i elbilforeningen.
Krever bedre hurtiglading
Også NAF har tydelig beskjed til Ap og Sp i regjeringsforhandlinger. Det er lading som opptar landets største organisasjon for bilister.
— Nå trenger vi en regjering med et helt annet blikk for ladeproblematikken, slik både Ap og Sp har lovet i opposisjon. Det ene er at dagens hurtigladenettverk langs veiene ikke er dimensjonert for denne enorme veksten i elbiler, sier kommunikasjonssjef Camilla Ryste i NAF.
— Så langt i år er det kommet nesten 90 000 elbiler på veiene, eller over 300 elbiler om dagen i snitt. Det er ikke bare i distriktene, men også langs hovedfartsårer som Oslo-Kristiansand og Oslo-Trondheim det mangler et betydelig antall ladere, sier Ryste.