Cafe Sara
Cafe Sara fikk uventet besøk fra Mattilsynet. Det resulterte i en påpakning og strekmunn.

Rått kjøtt ble oppbevart altfor varmt. Cafe Sara i Torggata fikk refs

Da Mattilsynet var på kontroll hos bastionen Cafe Sara i Torggata, hadde ikke utestedet alt på det rene. Det endte med strekmunn.

Publisert

Mattilsynets inspektør slo ned på forurensningsfaren da de besøkte Cafe Sara den 9. september. Det skyldes mangelen på skillevegg mellom rent utstyr og bakemaskinen.

Men verst var det at kjøttet ble oppbevart under alt for høye temperaturer. Lett bedervelig mat skal oppbevares under lave temperaturer, det vil si under fire grader.

Kjøttet var for varmt

– Vi observerte regelverksbrudd i kjølekjeden, melder Mattilsynet.

Inspektøren kom over følgende:

Rått biffkjøtt som ble målt til ni grader, rå kylling som var åtte grader, kokt skinke ble målt til 15 grader og salsa på 16 grader.

Cafe Sara
Cafe Sara er en institusjon med lange tradisjoner i enden av Torggata. Her er det alltid fullt.

Kafeen får til 23. september med å ordne opp i problemene.

Cafe Sara har fått muligheten til å uttale seg i saken. Men har valgt å ikke kommet tilbake til oss.

PS: Denne saken ble laget med hjelp fra Samarbeidsdesken, et researchprosjekt drevet av Landslaget for lokalaviser, Senter for undersøkende journalistikk og NRK.

Powered by Labrador CMS