Oslo Sportsklubb stiller med fire profiler på landslaget: Shehryar Hussain (#9), Kamran Ashraf (#10), Talha Sheikh (#7) og Ankit Singh (#25).

Fedrene startet opp eventyret. Nå skal «arvtakerne» forsvare Norges ære i EM på Klemetsrud

Oslo Sportsklubb feirer i år sitt 50-årsjubileum med en historisk bragd. Neste helg sender klubben en solid tropp til EM i landhockey – anført av spillere hvis fedre var med på å starte hele eventyret i Oslo.

Publisert

Kortversjonen

  • Oslo Sportsklubb feirer sitt 50-årsjubileum med deltakelse i EM i landhockey.
  • Klubben er sterkt representert i landslaget, med flere profilerte spillere fra Oslo.
  • EM-deltakelsen er en bekreftelse på klubbens langsiktige arbeid og kultur.

Mens snøen legger seg over hovedstaden, koker det i Klemetsrudhallen. Mellom 9. og 11. januar arrangerer Norsk Landhockeyseksjon EM-kamper i Oslo. Fem internasjonale lag kommer på besøk for å utfordre det norske landslaget i innendørs landhockey.

Troppen er tungt representert av Oslo Sportsklubb (OSK), med profiler som Shehryar Hussain (#9), Kamran Ashraf (#10), Talha Sheikh (#7) og Ankit Singh (#25) i spissen. Laget ledes av trener Tim Broenink, med klubbens egen Zuhaib Malik som Norges team-manager.

Venstreback Talha Sheikh (28) er spilleren med flest landslagsmål for Norge.

En bekreftelse på 50 års arbeid

For Oslo Sportsklubb kunne ikke timingen vært bedre. Klubben markerer sitt 50-årsjubileum i år, og uttaket fungerer som den ultimate bekreftelsen på arbeidet som er lagt ned helt siden starten på Tøyen.

– Det betyr veldig mye for oss. Det føles som en bekreftelse på at kulturen og arbeidet vi har bygget over tid faktisk gir resultater, sier Zuhaib Malik

Han påpeker at suksessen gir ekstra energi og inspirasjon til de yngre i miljøet.

Fra Tøyen til Europa-toppen

Det som gjør årets EM-tropp ekstra spesiell, er at samholdet bokstavelig talt går i arv.

Fedrene til både team-manager Zuhaib Malik og spiller Kamran Ashraf var nemlig med på å etablere Oslo Sportsklubb for et halvt århundre siden.

– Mange av spillerne er barn av tidligere Oslo Sportsklubb-spillere. Det gjør at vi har en kontinuitet og en relasjonell trygghet som er vanskelig å «lage» på kort tid, forklarer Malik.

Trener Tim Broenink og Team manager Zuhaib Malik
Trener Tim Broenink og team manager Zuhaib Malik har bidratt til å løfte landhockeylaget til dagens nivå.

Et viktig vendepunkt

Til tross for jubel og EM-plass, legger ikke spillerne skjul på at sporten står overfor utfordringer. 

Kamran Ashraf (#10) er ærlig om situasjonen i det norske landhockeymiljøet:

– Mine forventninger til EM handler ikke bare om resultater, men om hva mesterskapet kan bety for landhockeymiljøet i Norge. Vi har over tid sett en nedgående trend, både i aktivitet og synlighet, og det er ingen hemmelighet at sporten har mistet noen utøvere underveis.

– Nettopp derfor tror jeg dette EM kan bli viktig. Et mesterskap gir oppmerksomhet, stolthet og noe å samles rundt – og kan være akkurat det som trengs for å skape ny interesse og spilleglede. Jeg håper det kan inspirere både nye spillere og de som har falt fra til å finne veien tilbake til sporten, og bidra til å bygge et sterkere og mer engasjert miljø igjen.

Powered by Labrador CMS