Trioen Calliu Carvalho Couto (t.v), Mohsen Bahari og Eduardo Rios står bak det nye kampsportsenteret på Sandaker.

En av landets beste MMA-utøvere åpner treningssenter i Patentstyrets gamle lokaler på Sandaker

42-årige Mohsen Bahari har vært en av landets mest kjente MMA-utøvere. Nå starter han og to kompiser et nytt kampsportsenter på Sandaker.  – Jeg er jo østkantgutt, og har alltid hatt en drøm om å åpne noe på denne siden av byen.

Publisert

Kortversjon

  • MMA-utøver Mohsen Bahari åpner nytt kampsportsenter på Sandaker.
  • Senteret kombinerer kampsport med personlig utvikling og selvkontroll.
  • Eduardo Rios og Kalliu Carvalho Couto er med på laget.
  • Tilbudet har fått god respons fra lokalmiljøet.

Etter mange år i kampsportringen, både som utøver og coach, har MMA-utøver Mohsen Bahari de siste årene vært involvert i Frontline sine kampsportssentre på Frogner og Hasle.

For ett år siden fikk han en idé om å starte noe nytt hjemme på Oslos østkant. Til slutt fant Bahari egnede lokaler i Patentstyrets gamle lokaler i Sandakerveien 64, rett rundt hjørnet for Sandakersenteret og Sagene brannstasjon. 

Siden oktober har han sammen med kompanjongene Eduardo Rios (46) og Kalliu Carvalho Cuoto (38) jobbet hardt med å pusse opp lokalene, og i slutten av februar åpnet de endelig dørene, selv om lokalene fortsatt bærer preg av å ikke være helt ferdige.

– Jeg er jo østkantgutt, og har jo alltid hatt en drøm om å åpne noe på denne siden av byen. Derfor er det godt å være hjemme igjen, forteller en svært fornøyd Bahari til VårtOslo.

– Lærer bort selvkontroll

Ideen til det nye kampsportstudioet på Sandaker bunner i kunnskap om å kombinere trening med kunnskap om mennesket og dets utvikling.

Kampsportekspertene Eduardo Rios og Mohsen Bahari har fått med seg Carvalho Couto. Han er egentlig fra Brasil, men jobber for tiden som førsteamanuensis i adferdsvitenskap ved OsloMet.

Tanken med å få en akademiker med på laget, er å skape en helt ny forståelse av hvordan en kan bruke treningen, ikke bare til å utvikle deltakerne fysisk, men også rent personlig.

– Vi ønsker å utvikle hele mennesket, ikke bare styrken eller kampsportferdighetene. Det er like viktig at de som kommer hit lærer hvordan de skal utøve selvkontroll og ikke slå tilbake eller reagere med vold, som at de blir gode kampsportutøvere.

Tidligere MMA-profil Mohsen Bahari er godt fornøyd med velkomsten det nye kamsportsenteret har fått på Sandaker.

"The professor"

– Så vidt jeg vet er dette førte gangen et slikt konsept prøves ut her hjemme.  Å ha en kombinasjon av faglig, pedagogisk bakgrunn, sammen med den kompetansen vi har innenfor kampsport er noe helt nytt, forteller Bahari.

Og selv om teamet er tidlig i prosessen med utviklingen av tilbudet på Sandaker, er akademikeren blant dem svært godt fornøyd med starten.

– Vi har blitt veldig godt mottatt av de som har funnet veien hit, og så er det jo veldig morsomt å få være med på dette. 

– Det er jo en grunn til at Mohsen gikk under utøvernavnet "The Professor" i sin karriere i ringen. Han skjønner veldig godt hvordan vi skal få til det vi ønsker, mener Carvalho Couto.

Treningen som tilbys

  • Grappling

Brasiliansk jiu-jitsu, både med og uten drakt (gi og no-gi), med fokus på posisjonering, teknikk, overganger og praktisk anvendelse.

  •  Striking

Muay thai som grunnlag, støttet av boksing for å utvikle fotarbeid, timing, balanse og defensiv struktur.

Disse disiplinene kan trenes hver for seg eller kombineres for et helhetlig, MMA-orientert ferdighetsgrunnlag.

Her kan du se mer om senterets tilbud.

– Blir stadig mer populært

På det nye senteret, som blir åpent både for barn og voksne, tilbys timer i brasiliansk jiu-jitsu (grappling), thaiboxing og MMA.

Men er du av dem som tror du kan gå rett inn i MMA-ringen og slåss, må vi helle litt kaldt blod i årene dine.

– Det er ingen som får begynne rett på MMA. Her må du først ha basiskunnskapene i orden, understreker den gamle MMA-utøveren Bahari.

På det nye kampsportssenteret skal det være plass til alle.

Vil være til stede i nærmiljøet

Og hittil har responsen fra interesserte og nabolaget vært god.

Interessen kan skyldes at oslofolk de siste årene ser ut til å ha fått øynene opp for kampsport som et alternativ til tradisjonelle idretter, som fotball, håndball og ski.

Spesielt brytemiljøet har jo gjort en veldig god jobb med å øke rekrutteringen de senere årene, men også vi ser en økende interesse, sier den gamle MMA-kjempen.

Når han først er kommet hjem til østkanten trenger han bare ta et par steg ut av døra i Sandakerveien for å se hvor viktig et slikt tilbud kan være for nærmiljøet.

– For oss er det viktig å skape et samhold, og forhindre at noen føler at de faller utenfor. Her skal du vite at du er velkommen uansett hvem du er, påpeker Bahari.

 

Powered by Labrador CMS