Slik så det forfalne trehuset i krysset Strømsveien/Opplandgata ut før det ble revet i 2014. Foto: Vålerenga historielag
Slik så det forfalne trehuset i krysset Strømsveien/Opplandgata ut før det ble revet i 2014.

Trehuset på Vålerenga forfalt til riving. Nå får ikke eieren bygge nytt før det gamle bygget er gjenreist

Nabolaget på Vålerenga har vunnet en seier over tomteeieren i Opplandgata 2. Bystyreflertallet har bestemt at et trehus som forfalt til riving i 2014 må gjenreises dersom resten av eiendommen skal utvikles.

Publisert

Vedtaket bystyret har fattet er i tråd med Byantikvarens forslag. 

Det betyr eiendommen ved Opplandgata 2 på Vålerenga ikke kan utbygges med nye boliger før det tidligere trehuset i sveitserstil gjenreises.

Huset forfalt og forfalt inntil det ble revet i 2014. Siden den gang har blant andre Vålerenga vel engasjert seg for at trebygningen bør gjenreises.

– Jeg får frysninger

– Denne tomta har vært et sår i nabolaget i altfor lang tid. Man skal ikke belønnes for å la hus forfalle på den måten, sa Vålerenga vels leder Hege Stensrud Høsøien til VårtOslo tidligere denne uken.

– Den bevaringsverdige bebyggelsen og det historiske trehusmiljøet på Vålerenga har vært under sterkt press i mange år, med saker som Sotahjørnet, Hylla og Opplandgata, sa Høsøien.

Eier av tomta er Hans Martin Skoglund, som er dypt uenig både med Byantikvaren og den beslutningen bystyret har landet på.

– Når du sier “Byantikvaren” får jeg frysninger, sier han.

– Mange har prøvd å stoppe meg

Skoglund avviser også at han bevisst lot trebygget forfalle, og at bygården på samme eiendom også er blitt neglisjert med vilje.

– Jeg søkte om å sette i gang en rehabilitering, men fikk høre at E6 skulle gå gjennom området og fikk dermed avslag. Siden da har det råtnet og måtte til slutt rives. Så blir jeg beskyldt for å la trevillaen forfalle, sier Skoglund.

Tomteeieren ønsker å bygge nytt på tomta. Men nå har altså bystyret bestemt at dersom det skal bygges boliger der, må også det tidligere trehuset gjenreises i opprinnelig stil.

– Det er mange rare meninger om dette og mange som prøver å stoppe meg. Med et boligbygg kan det i det minste være brannsikkert, mye mer enn en trevilla, sier Skoglund.

Powered by Labrador CMS