Vålerenga-spillerne kunne juble over sin fjerde strake seier borte mot Stjernen lørdag ettermiddag.

Overtallsspillet reddet Vålerenga: – Vi har ikke vært gode nok, innrømmer kaptein Røymark

Tre overtallsmål sikret Vålerengas iskrigere en viktig seier mot Stjernen i Fredrikstad lørdag ettermiddag. – Vålerenga er ikke friskmeldt, mener TV 2-ekspert.

Publisert

Etter en periode med tre sliteseire på rad mot antatt svakere motstand før nyttårsrakettene føk til værs, ble det nok en seier for østkantgutta borte mot Stjernen i Fredrikstad lørdag ettermiddag.

Det etter en jevn kamp der gutta i kongeblått var knallsterke i overtallsspillet, hvor samtlige av lagets scoringer kom.

– Vålerenga vinner kampen, men jeg vil ikke friskmelde dem helt ennå, sier hockeyekspert for TV 2, Jørgen Wahlberg, etter kampslutt.

- Mangler backer som tar tak

Dermed kunne iskrigerne for fjerde kamp på rad notere seg for en sliteseier mot et lag på nedre halvdel av serietabellen. Lørdag var det først og fremst overtallsspillet som utgjorde den store forskjellen mellom lagene, hvor hele tre av fem scoringer kom med én mann mer på isen.

I tillegg satte Jørgen Karterud spikeren i kista for Stjernen med en sen undertallsscoring i åpent mål.

Hockeyekspert Wahlberg er dog ikke imponert over det han ser fra østkantgutta om dagen, og er spesielt skeptisk til Vålerengas backspill.

– VIF ser ikke ut som et dominerende lag. De mangler først og fremst backer som virkelig tar tak, med unntak av Henrik Larsson, mener TV 2-eksperten.

- Vi har vært for dårlige

Seieren i Fredrikstad kan godt kalles et lite steg i riktig retning for et Vålerenga-lag som har slitt noe spillemessig i de siste kampene.

Det er også noe kaptein Martin Røymark innrømmet overfor TV 2 før kampstart i Stjernehallen.

Martin Røymark
– Vi har vært for dårlige de siste kampene, mener Vålerenga-kaptein Martin Røymark.

– Vi vet at vi har vært for dårlige i det siste. Det er også noe vi spillerne er klar over, var dommen fra lagkapteinen.

Nå får kaptein Røymark og lagkameratene muligheten til å suge på seierskaramellen fram til torsdag, når Sparta kommer på besøk til Oslo øst. Da bør den femte seieren på rad være godt innenfor rekkevidde.

Reddet av overtallsspillet

Med bare ti friske angrepsspillere klare til lørdagens kamp, var det et noe skadeskutt hovedstadslag som kom på isen i Fredrikstad lørdag ettermiddag. Bortfallet av flere angripere skulle likevel ikke bli altfor synlig i den første perioden, og etter vel ett minutt burde Blake McLaughlin ha gitt iskrigerne ledelsen.

Samme mann fikk også periodens andre store sjanse, men heller ikke helt alene med Stjernen-keeper Laban Byrkjeland klarte amerikaneren å sende gutta fra Oslo øst i ledelsen.

Helt på tampen av perioden fikk østkantgutta uttelling for sitt overtak i kampen, da både Gabriel Koch og Ryan Lasch satte pucken bak Stjernen-keeperen i overtallsspill.

Kampfakta

Stjernen – Vålerenga 1–5 (0–2, 1–1, 0–2) 

Arena: Stjernehallen 

Tilskuere: 1.457 

Hoveddommere: Robin André Berg / Christian Bo Persson

1. periode: 0–1 (17.59) Gabriel Koch (Mikkel Christiansen / Markus Modigs) 0–2 (19.56) Ryan Lasch (Håkon Nilsen / Henrik Larsson)

2. periode: 1–2 (25.10) Christian Blomqvist (Andreas Heier / Christopher Lynch) 1–3 (32.46) Stian Kaltrud Nystuen (Jørgen Karterud / Gabriel Koch)

3. periode: 1–4 (57.34) Martin Røymark (Blake McLaughlin / Jørgen Karterud) 1–5 (58.18) Jørgen Karterud

Utvisninger: 

STJ: 6 × 2 min og 1 × 10 min 

VIF: 5 × 2 min

Vålerengas beste spiller: Gabriel Koch

Etter å ha hatt god kontroll i den første perioden, begynte det nok en gang å kladde for gutta i kongeblått i midtperioden. Initiativet de hadde tilrevet seg tidlig i kampen ble sakte, men sikkert spist opp av hjemmelaget, og det var fortjent da Christian Blomqvist kunne redusere etter fem minutter av midtperioden.

Spillet til Roy Johansens gutter bedret seg noe utover i perioden, og nok en gang tok østkantgutta vare på en overtallsmulighet mot slutten av perioden. Dermed gikk de inn i den siste perioden med tomålsledelse.

De siste tjue minuttene bar preg av høy intensitet og mye kjemping, men lite kvalitet foran begge mål. Dermed kunne Vålerenga-spillerne sikre sin fjerde seier på rad mot antatt svakere motstand.

Powered by Labrador CMS