Tirsdag jakter Mathis Olimb og Vålerenga sesongens første borteseier på Hamar.Foto: Lise Åserud / NTB
Mathis (37) og lagkompisene vil bli kvitt Hamar-spøkelset: – På tide med en seier der oppe
De siste to sesongene har Vålerengas iskrigere ikke klart å ta en seier med hjem fra Hamar. Tirsdag håper de å kunne gjøre skam på en dårlig bortestatistikk i mjøsbyen nord for hovedstaden.
– Vi har ennå ikke vunnet på Hamar siden jeg kom til Vålerenga før forrige sesong. Nå er det virkelig på tide at vi tar en seier der oppe, sier en optimistisk hovedtrener Fredrik Andersson til VårtOslo etter at gutta hans satte klubbrekord med tolv strake hjemmeseire etter møtet med Lørenskog hjemme på Jordal Amfi lørdag kveld.
Tirsdag setter hovedtreneren og resten av laget seg på bussen nordover til Hamar og nok et bortemøte med Storhamar. Da skal spillerne hans forsøke å endelig vinne en kamp på Hamar for første gang på en og en halv sesong.
Når iskrigerne setter kursen nordover fra østkanten tirsdag ettermiddag, gjør de det som seriens nest beste lag.
Poengmessig har gutta i kongeblått sanket like mange poeng som erkerival og motstander Storhamar, men hamarsingene har scoret ett mål mer enn Vålerenga på innbyrdes oppgjør de to klubbene imellom. Derfor troner de gule og blå øverst på tabellen.
Etter å ha vokst opp i Vålerenga-systemet, vet veteran og visekamptein Mathis Olimb (37) bedre enn de fleste hva det vil si å slå erkerivalen på bortebane.
– Det er jo to veldig bra lag som møtes, men det hadde vært veldig deilig å få en seier der oppe igjen, mener veteranløperen.
Det blir ofte tøffe tak når erkerivalene Vålerenga og Storhamar møtes ute på isparketten.Foto: Lise Åserud / NTB
– Hva tror du er årsaken til at det er så lenge siden dere har kunnet reise hjem fra Hamar med tre poeng?
– Det er klart at Storhamar er et veldig godt hjemmelag, men så har de de jo også en fordel av at isflata er mye større en den vi er vant med på Jordal. Det er ingen tvil om at de tjener på å spille på en større bane, mener Olimb.
Når det gjelder hva som er en mulig suksessoppskrift på Hamar tirsdag, mener Olimb det er viktig å tro på seg selv.
– Vi må bare konsentrere oss om å spille vårt eget spill og dra nytte av det vi er gode på, understreker visekapteinen.
Før toppkampen på Hamar er det få som er mer klar for en seier enn hovedtrener Andersson.
Det vil i så fall bli svenskens første trepoenger på Hamar siden han overtok i sjefsstolen på Jordal før forrige sesong.
For å klare å tukte alle tre poeng fra de gule og blå, varsler den tidligere toppkeeperen en litt annen taktikk enn hva jan vanligvis presenterer på Jordal.
Vålerenga-trener Fredrik Andersson har fortsatt til gode å lede gutta sine til seier borte mot Storhamar.Foto: Beate Oma Dahle / NTB
– For å vinne tror jeg vi må være litt mer direkte i spillet vårt, og så må vi se hvor mye vi skal presse motstanderen. Kanskje er det nødvendig å justere presshøyden i spillet vårt for at vi endelig skal kunne ta en skalp på Hamar, mener Andersson.
– Det blir helt sikkert en tøff og jevn kamp, men sånn sesongen har vært til nå har jeg god tro på at vi endelig kan få seier borte mot Storhamar, avslutter Fredrik Andersson.