Pia Søndergaard kikker utover det som engang var en oppvarnet kunstgressbane. — Håpløst om kommunen dropper varme i dekket, sier hun.

Tobarnsmor Pia er bekymret for utviklingen i Jordal idrettspark. – Vi er redd området blir tilholdssted for dårlige krefter og felleskapet går i oppløsning

For noen uker siden åpnet nye Jordal Amfi med en prislapp på en snau milliard kroner. I andre enden av Jordal idrettspark er brukerne usikre på hva som skjer. Penger forsvinner og politiske vedtak endres med et pennestrøk.

Publisert

Det er snart fem år siden den oppvarmede kunstgressbanen på Jordal ble omgjort til område for en midlertidig ishall og parkering av anleggsmaskiner under rivning og bygging av Nye Jordal Amfi.

Det skulle egentlig ta to år, men som de fleste har fått med seg ble byggeprosjektet flere år forsinket.

Mye mer enn et klubbhus

— Vi har så mange planer for dette klubbhuset på Jordal, planer som også inkluderer de som ikke driver med organisert idrett. Men nå er alt mye mer usikkert.

Det er Pia Søndergaard som sier dette. Hun er styremedlem i Vålerenga Trolls og engasjert tobarnsmor bosatt på Kampen. VårtOslo har møtt henne for å få en omvisning og forklaring på tingenes tilstand på den delen av Jordal Amfi som står og forfaller.

I 2018 ble planer for renovering av klubbhuset godkjent, med fordeling av kontorer og fellesarealer for brukerne. Brukerne er Trolls, Sterling og Oslo Idrettslag.

Pia Søndergaard kikker utover det som engang var en oppvarmet kunstgressbane. —Håpløst om kommunen dropper varme i dekket, sier hun.

— Vi skulle tilby åpen kafe, leksehjelp og rom for aktiviteter for ungdom i nærmiljøet. Det finnes ikke ubrukte flater i denne bydelen, det er derfor viktig å få maksimalt ut av Jordal, forklarer Søndergaard.

Tobarnsmoren er bekymret for at utsettelsene og usikkerheten rundt Jordalparken skal få følger. Området har et kjempepotensiale for drift året rundt, og vil kunne fungere som et samlingspunkt de unge i bydelen, mener Søndergaard.

— Uten jevn aktivitet her er vi redd området blir et tilholdssted for dårlige krefter. Rus og kriminalitet er stikkord. Nå som klubbhuset forvitrer går fellesskapet i oppløsning, understreker hun.

Vi skriver 2020, Trolls, Sterling og lokalmiljøet har nå stått uten bane og klubbhus i fire år. Forsinkelsene fortsetter, men både undervarme av banen og renovering av klubbhus er fortsatt med i planene.

Lovnadene som forsvant

I "Vedtatt Behovsplan for kultur idrett og friluft 2019-2028 " kan vi lese;

"Bydel Gamle Oslo får et stort løft med nye kunstgressbaner og Jordal kunstgress blir reetablert i 2021 etter å ha blitt brukt som riggplass i forbindelse med bygging av nye Jordal Amfi. Ettersom både amerikansk fotball og mange fotballklubber holder til i samme område, er det stort press på kunst-gressflatene i bydelen. Det foreslås derfor etablert undervarmeanlegg for å sikre et vintertilbud for amerikansk fotball og fotball."

I september 2020 kommer det nye budsjetter. Midler til undervarme og rehabilitering av klubbhuset er borte, og de er fjernet fra den tidligere vedtatte behovsplanen. Planene for tilstøtende Jordal skatepark, som er i ferd med å rase sammen, er samtidig forstøvet.

Vil du se hvordan klubbhuset ser ut på innsiden? Klikk på den hvite pilen øverst til høyre i bildet:

— Jeg fikk disse endringene bekreftet i en møte med bymiljøetaten, men jeg har ikke klart å finne ut av hvem som står bak disse dramatiske beslutningene. Å legge et kunstgressdekke uten oppvarming er helt håpløst, sier Søndergaard.

Forsinkelsene får mange konsekvenser. En av disse er at Trolls må leie seg inn andre steder for å få trent. Cirka seksti spillere i alderen 10 til17 år må nå trene andre steder. Dette medfører en ekstra kostnad på 160.000 kroner i baneleie.

— Det snakkes ofte om å holde medlemskontingentene så lave som mulig for at flest mulig skal kunne delta. Hvordan skal vi klare det med slike kostnader, spør Pia Søndergaard.

Integrering i toppklasse

Et godt helårstilbud på Jordal har betydning utover den organiserte idretten. Et steinkast unna Jordalparken ligger Jordal ungdomsskole, med nesten 600 elever i et bredt spekter av nasjoner og kulturer.

Skateparken som ligger i Jordal Idrettspark er i ferd med å rase sammen, dette bildet er tatt i sommer.

— Jeg kan ikke tenke meg et mer kriminalforebyggende tiltak i området enn å lage et godt helårsanlegg på Jordal, sier Halvor Holm, rektor ved skolen.

Han forteller at skolen frem til 2016 i stor grad benyttet både skateparken og gressmatta. Gymtimer, idrettsdager og fotballcuper ble arrangert der.

Jordal-rektoren er opptatt av at anlegget må være bra, og at oppvarming av banen er avgjørende for at anlegget skal bli brukt året rundt.

— Lager man et bra anlegg, og drar på litt, blir det brukt. Se bare på basketbanen vi fikk laget ved siden av skolen, sier Holm.

Han er også sikker på at gode møteplasser for ungdommen er med på å sikre god integrering.

— Her vi det såkalte ressurssterke ungdommene dra med seg resten. På banen spiller det ingen rolle hva du heter eller hvilken hudfarge du har, understreker rektoren ved Jordal skole.

Høyre lover penger til Jordal

Nicolai Øyen Langfeldt er Høyres miljø- og samferdselpolitiske talsperson i bystyret. Han er krystallklar på at Jordalparken må prioriteres.

— Nye Jordal Amfi er et fantastisk anlegg for både bredde og elite, men Jordalparken er slett ikke ferdig. Vålerenga Trolls er redde for å miste klubben sin, sier Langfeldt.

Pr dato er det ikke satt av penger til rehabilitering av klubbhus og tribune, men dette ønsker Høyre å gjøre noe med.

Han er tydelig på at den nye betongparken til skaterne og kunstgressbanen må ferdigstilles samtidig. Høyre ønsker i følge Øyen Langfeldt sette av penger til dette i nest års budsjett.

Powered by Labrador CMS