Friluftsliv er en vesentlig del av undervisningen for elevene ved Natur videregående skole på Furuset.Foto: Natur videregående skole
Elevene ved Natur videregående skole på Furuset kan juble og puste lettet ut! Rødt og byrådspartiene enige om kompromiss
Da kommunalt eide Stovner videregående skole startet linje med naturbruk, ble kommunal støtte til private Natur videregående skole på Furuset kuttet. Men i bystyret er nå byrådspartiene og Rødt enige om en løsning for den private skolen.
De ti siste årene har Natur videregående skole på Furuset fått kommunal støtte for alle elever fra Oslo.
Men så ble det plutselig besluttet at skolen ikke lenger skulle få kommunal støtte. Hvorfor? Jo, fordi kommunalt eide Stovner videregående skole startet et lignende tilbud.
Saken har førte til kraftige reaksjoner fra opposisjonen i Oslo bystyre. De borgerlige partiene ville ha med seg Rødt på å tvinge Ap/SV/MDG-byrådet i kne, og sikre fortsatt kommunal støtte til Natur videregående skole.
I stedet fant Rødt sammen med byrådspartiene i bystyret. Og er enig om et kompromiss som foreløpig sikrer kommunal støtte til både Natur videregående skole og det nye tilbudet på Stovner videregående skole.
Kompromisset bystyreflertallet Ap, SV, MDG og Rødt er enige om, innebærer blant annet:
Som en overgangsordning vil Natur videregående skole fortsatt få kommunal støtte ut skoleåret 2023/24. Samt sikre hele skoleløpet for elever som begynner dette skoleåret.
Byrådet legger inn den nødvendige pengesummen i revidert Oslo-budsjett 2023 for å sikre at naturbrukstilbudet ved Stovner videregående skole opprettholdes.
Samt at Stovner får økonomisk handlingsrom til å utvikle naturbrukstilbudet i en periode hvor det kan være færre elever enn ventet.
— Alle elever er sikret skoleplass
— Vi sier også at det skal gjøres en ny vurdering av om det er elevgrunnlag for at to skoler skal drive med naturbruk, sier leder av utdanningsutvalget i bystyret, Eivor Evenrud (Ap).
Hun forsikret også at Oslo kommune dekker elevpenger for alle som allerede går på Natur videregående skole nå og fra høsten, samt de som får plass på naturbruk ved Stovner videregående skole.
Siavash Mobasheri (Rødt) gikk inn for et kompromiss med Ap, SV og MDG som nå sikrer at Oslo får to videregående skoler med naturbrukslinje fra høsten av.Foto: Arnsten Linstad
— Vi i Rødt gikk ut i media i forrige uke og sa vi ville at Oslo skal forsettte samarbeidet med Natur videregående skole, sier Rødts gruppeleder i bystyret, Siavash Mobasheri.
To naturbrukstilbud fra høsten
— Grunnen til at vi nå inngår et kompromiss er fordi byrådet har skapt juridisk usikkerhet, sier han og understreker at begge naturbrukstilbudene ved skolene skal opp til ny vurdering senere.
Han sikter til et notat fra utdanningsbyråd Sunniva Holmås Eidsvoll (SV), der Rødt mener det spres usikkerhet om kommunal støtte til Natur videregående skole vil utløse tilsvarende krav fra andre private skoler.
Uansett - kompromisset innebærer at Oslo fra høsten har to naturbruks-tilbud i videregående skole fra høsten. Ett på Furuset og ett på Stovner.