Den gamle hovedbrannstasjonen på Arne Garborgs plass blir overtatt av Statsbygg rett før jul. – Det er bra at vi nå har fått gjennomført salget av lokalene. Pengene vil vi bruke til å nedbetale kommunal gjeld, forteller byutviklingsbyråd James Stove Lorentzen (H).Foto: Oslo brann- og redningsetat / Arnsten Linstad
Oslo får milliardsum for den gamle hovedbrannstasjonen: – Ikke et kupp, mener byråden
Kommunen tjener gode penger når den gamle hovedbrannstasjonen i regjeringskvartalet overleveres til Statsbygg i desember. Nå jobbes det med å finne nye løsninger for en ny hovedbrannstasjon.
Rett før nyttår rykket de siste brannmannskapene ut fra den gamle hovedbrannstasjonen på Arne Garborgs plass i regjeringskvartalet.
Siden den gang har brannbilene, med unntak av redningsbilene, vært spredt rundt om i byen, mens de administrativt ansatte i løpet av høsten flyttet til midlertidige lokaler på Helsfyr.
Nå er også redningsavdelingen og brigadesjefene ute av bygningen. Redningsavdelingen er på Marienlyst, mens brigadesjefene holder til på Briskeby.
Den gamle hovedbrannstasjonen er med andre ord nærmest tom allerede, men skal være helt tømt den 20. desember.
For framtiden var den opprinnelige planen at det skulle bygges en ny hovedbrannstasjon der gamle Bryn brannstasjon lå.
Den planen ble av det avgåtte rødgrønne byrådet stoppet i mai 2021, etter at det ble avdekket en kostnadssprekk ved byggeprosjektet, som også omfattet en driftssentral for vann- og avløpsetaten på i alt vel 2,6 milliarder kroner.
Nå har kommunen og staten kommet frem til en avtale om avhending av de lokalene ved den gamle hovedbrannstasjonen i regjeringskvartalet. Overdragelsen vil skje rett før jul. Salget vil gi kommunen en inntekt på i alt én milliard kroner.
Prisen kommunal- og distriktsdepartementet da betaler for eiendommen, er rundt tre til fire ganger høyere enn den antatte markedsverdien for lokalene. Den er anslått til et sted mellom 200 og 300 millioner kroner.
Avtalen, som ble inngått av det forrige byrådet, og nylig godkjent av det nye borgerlige byrådet, må nå legges fram for bystyret for endelig godkjenning.
– Ikke enkelt å fastsette
Sluttsummen i avtalen de to partene imellom betyr at kommunen har sikret seg en god inntekt fra avtalen.
– Jeg vil ikke kalle det et kupp, for det å skulle fastsette markedsverdien på en 80 år gammel brannstasjon er ikke enkelt, sier byråd for byutvikling, James Stove Lorentzen (H), til VårtOslo.
Byutviklingsbyråd James Stove Lorentzen er fornøyd med at Staten nå overtar den gamle hovedbrannstasjonen på Arne Garborgs plass.Foto: Arnsten Linstad
Han er likevel godt fornøyd med avtalen hans forgjenger Arild Hermstad (MDG) fikk i stand før byrådsskiftet.
– Det er bra at vi nå har fått gjennomført salget av lokalene. Pengene vil vi bruke til å nedbetale kommunal gjeld, forteller Stove Lorentzen.
Med eiendomshandelen i boks, jobber det nye byrådet nå på spreng med å finne en endelig løsning for hvor den nye hovedbrannstasjonen skal ligge og hva den skal inneholde.
Inntil en plan for dette er på plass, er det usikkert om deler av milliardgaven vil komme et slikt prosjekt til gode.
– Det er først når det foreligger et konkret prosjekt å ta stilling til, og en kvalitetssikret kostnadsramme, at byrådet kan gå til bystyret for å be om penger. Der er vi ikke ennå, fastslår byutviklingsbyråden.
Hele avtalen mellom stat og kommune rundt den gamle hovedbrannstasjonen kan du lese her.
– Vil gjøre det vi kan
– Disponering og forvaltning av midlene fra salget av hovedbrannstasjonen er først og fremst et anliggende for kommunen sentralt, er brannsjef i Oslo brann- og redningsetat, Jon Myroldhaug, sin kommentar til VårtOslo.
– Vi er naturligvis interesserte i å få realisert en ny hovedbrannstasjon så raskt som mulig og vil gjøre det vi kan for å bidra til en god prosess fremover, legger han til.