Fra mandag av kan du ikke lenger ta med deg din firbente venn til Botanisk hage på Tøyen.Foto: Torkil Kristiansen / Gorm Kallestad (NTB)
Nå blir det hundeforbud i Botanisk hage: – Ødelegger plantesamlingen gjennom urin, avføring og graving i bedene
Fra 17. mars er det ikke lenger tillatt med hund i Botanisk hage på Tøyen. – Utfordringene har blitt så store at det ikke lenger er forsvarlig å tillate i hagen, sier seksjonslederen for Botanisk hage.
– De siste årene har et økende antall hunder i Botanisk hage skapt problemer både for den viktige plantesamlingen og arbeidsforholdene til de ansatte. Etter flere tiltak ser Naturhistorisk museum i Oslo seg nå nødt til å innføre et forbud mot hunder i den populære hagen, skriver Naturhistorisk museum i en pressemelding fredag.
På Tøyen består den botaniske hagen av mer enn 4 500 ulike plantearter fra hele verden, flere sjeldne og utrydningstruede, som Naturhistorisk museum har ansvar for å ivareta.
Anneleen Kool er seksjonsleder for Botanisk hage.Foto: Karsten Sund
Dette arbeidet har blitt stadig mer utfordrende på grunn av det økende antallet hunder i hagen, forklarer museet.
– Vi har fått en utfordring med at hunder ødelegger plantesamlingen, både gjennom urin, avføring og graving i bedene, sier Anneleen Kool, seksjonsleder for Botanisk hage ved Naturhistorisk museum.
Det er spesielt hundenes urin som er skadelig for plantene.
– Avføring plukker folk som regel opp, men urin, spesielt når hundene tisser på de samme stedene, er som gift for mange planter, forklarer Kool.
Botanisk hage består av mer enn 4 500 ulike plantearter fra hele verden.Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Har vært diskutert i mange år
Det er heller ikke alle hundeeiere som plukker opp avføringen, noe som skaper krevende arbeidsforhold for de ansatte i hagen, sier Kool.
– Gartnere som jobber med hendene i jorden, må ofte håndtere avføring.
Museet forklarer at problemet med hunder i Botanisk hage ikke er en ny sak.
Som en del av informasjonskampanjen i Botanisk hage satte de opp dette skiltet.Foto: Naturhistorisk museum
– Saken har vært diskutert i mange år og har vært forsøkt løst på ulike måter. Vakthold hjelper i noen grad for å unngå uønsket adferd og skader på plantesamlingen, men ikke nok. Det har også blitt gjennomført flere informasjonskampanjer om reglene for hundehold i hagen rettet mot hundeluftere, men heller ikke dette har hatt god nok effekt.
Forbudet innføres fra og med 17. mars. Servicehunder og førerhunder vil fortsatt ha tilgang til hagen.
Anneleen Kool påpeker at beslutningen om hundeforbudet ikke har vært lett.
– De fleste hundeeiere tar ansvar og passer godt på hundene sine, men utfordringene har blitt så store at det ikke lenger er forsvarlig å tillate i hagen, sier Kool.