Vålerenga-trener Fredrik Andersson har hatt en god innledning på sin karriere som sjef på Jordal.Foto: Lise Åserud / NTB
Fredriks Jordal-revolusjon har gått raskere enn forventet. Her er grepene hovedtreneren har lykkes med
Med fem kamper igjen av seriespillet har Vålerengas iskrigere fortsatt en god mulighet til å bli seriemestere. — Nå satser vi alt på å komme i toppform, slik at vi er klare for det slagsmålet sluttspillet kommer til å bli, sier hovedtrener Fredrik Andersson.
Da svenske Fredrik Andersson kom inn dørene på Jordal som ny hovedtrener i høst, kom han til en klubb hvor mye ikke var på stell. Innad i styre og stell kranglet man så busta føyk, og gamle Vålerenga-helter som Brede Csiszar og Steffen Søbergforsvant mer eller mindre frivillig.
Et halvt år og 40 seriekamper senere, er bildet et helt annet enn da svensken overtok styringa på østkanten. Med fem kamper igjen av seriespillet, har gutta fra østkanten bare fire poeng opp til serieleder Stavanger etter en imponerende sesong.
— Jeg er veldig godt fornøyd med sesongen så langt. Vi har fortsatt en god mulighet til å ende på en av de to øverste plassene i seriespillet. Det er viktig for å få en så god start på sluttspillet som mulig, sier Vålerenga-treneren, til VårtOslo.
Høstens bytte av trenere, med den nye trenerduoen Fredrik Andersson og Mats Trygg, brakte med seg både nytt spillemønster og flere nye spillere. Dermed var det duket for innkjøringsproblemer i starten av sesongen, men etter tapet mot regjerende seriemester Frisk i åpningskampen i nye Varner arena, har ikke gutta i kongeblått sett seg tilbake.
Det gjør sjefen både stolt og imponert.
— De første kampene ble jo en innkjøringsperiode, men jeg er vel egentlig overrasket over hvor raskt vi klarte å sette det spillet vi ønsker å ha, sier svensken.
Kaptein Martin Røymark, og resten av "gamlegutta" i Vålerenga får ros for den jobben de gjør som mentorer for de yngre spillerne i klubben.Foto: Fredrik Hagen / NTB
Han mener det er en viktig årsak til at overgangen til et nytt spillesystem har gått så smertefritt som det har gjort.
— De etablerte spillerne har gjort en kjempejobb som mentorer for de unge talentene våre. Det er fantastisk å se hvordan "gamlegutta" har inntatt den rollen i spillergruppa. Det varmer et trenerhjerte, sier en stolt Andersson.
Endringene svensken har gjort med spillet ute på isparketten knytter seg i første rekke til å skape et forutsigbart og trygt forsvarsspill. For den tidligere toppmålvakten, med bakgrunn fra svensk elitehockey, har det vært viktig å få det defensive spillet til å sitte godt. Det har han også klart, og med fem kamper igjen før sluttspillet, har bare Stavanger og Sparta sluppet inn færre mål enn Oslos stolthet.
— Jeg sa før sesongen at du ikke vinner noe om du ikke har et godt defensivt grunnspill. Det føler jeg at vi har fått satt skikkelig. Det viktigste er at alle vet hva de skal gjøre når vi mister pucken, slik at de kan være der de skal for å forsvare oss best mulig, sier den tidligere toppkeeperen.
Tiden har gått fort siden Fredrik Andersson skrev under på kontrakten som hovedtrener for Vålerenga hockey i fjor høst.Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Han ser det som svært tilfredsstillende at laget kun har sluppet inn 87 mål på 40 kamper.
— Vi viser at vi er vanskelige å lage mål mot, og det skyldes både godt kollektivt spill, men også at vi har to veldig gode keepere, sier Fredrik Andersson.
Svensken er likevel ikke topp fornøyd med alt. For egen del mener han spillerlogistikken ikke har vært optimal. Først og fremst på grunn av mange skader i troppen.
— Vi har prestert godt, men har kanskje ikke fått satt rekkene så godt som jeg hadde ønsket. Det skyldes i første rekke mange skader på ulike spillere. Vi har måttet endre mye mer på rekkene og forskjellige spilleres roller enn hva jeg mener er optimalt, sier hovedtreneren.
Jørgen Karterud kan være tilbake i sluttspillet etter den alvorlige albueskaden han pådra seg tidligere i sesongen.Foto: Annika Byrde / Ntb
— Jeg er veldig godt fornøyd med de spillerne vi har fått inn. Jeg har et godt samarbeid med Anders Myrvold og sportslig utvalgt når det gjelder hvilke spillere vi ønsker inn, men det er selvfølgelig jeg som har siste ord. Vi signerer ikke spillere jeg ikke ønsker meg, forklarer Andersson.
Til sluttspillet kan også viktige spillere som Jørgen Karterud, Thomas Olsen og Stian Solberg være tilbake. Karterud er nå i full trening etter den stygge albueskaden han pådro seg tidlig i sesongen, mens både Solberg og toppscorer Olsen regnes som aktuelle for sluttspillet.
Denne uka har det vært landslagspause i Fjordkraftligaen, og Vålerenga er ikke tilbake på isen før byderbyet mot Grüner på Løkka torsdag. Da starter innspurten i seriespillet for alvor.
— Vi har fortsatt en god mulighet til å få en av de to øverste plassene i serien, og det er viktig å sikre en av disse. Da kan vi velge motstander i sluttspillet, og det gir oss en fordel med tanke på å kunne ta "bøtta" hjem til Jordal igjen, smiler den svenske hovedtreneren.
Ikke siden 2009 har Vålerenga kunnet ta hjem norsk hockeys gjeveste trofé. Her kysser keeper Bjørn Bjurling "bøtta" etter finaleseieren i 2007.Foto: Sara Johannessen Meek / NTB
Han legger ikke skjul på at akkurat det å ta hjem "bøtta" igjen, for første gang siden 2009, er en stor drøm som både trenerteamet og spillerne deler.
— Nå satser vi alt på å komme i toppform til sluttspillet. Landslagspausen har vi brukt til å trene hardt for å forsikre oss om at vi er klare for det slagsmålet sluttspillet kommer til å bli, sier Fredrik Andersson.