Erlend Haugen Markussen og Zahra Mohamed Jaber Saad demonstrerer sjakkspill.

To engasjerte lærere ved Frydenberg skole ivrer for sjakk som valgfag ved skolen

Frydenberg skole ser på sjakk som en viktig brobygger mellom fag og elever og ønsker sjakk som valgfag: – Elevene lærer å konsentrere seg, respektere hverandre og trene evnen til å visualisere.

Publisert

Frydenberg skole ble åpnet i 2012 i de tidligere fabrikklokalene til Per Kure AS. I dag har skolen 520 elever fra 8.–10. trinn, hovedsakelig fra Sinsen og Refstad.

På skolen møter vi Erlend Haugen Markussen og Zahra Mohamed Jaber Saad – to engasjerte lærere som ivrer for sjakk. Til høsten håper de at skolen får gjennomslag for en treårig prøveordning med sjakk som eget valgfag.

– Dersom vi har interesserte elever og lærere og plass i lærernes stilling, ønsker vi å tilby valgfaget på alle trinn. Alt er avhengig av at vi får godkjent valgfaget hos Utdanningsdirektoratet. Per i dag er det en prøveordning, og søknaden om godkjenning av sjakk som valgfag ligger til behandling der. Valgfag er berammet til 1,5 timer pr. uke, forteller rektor Anders Gjengedal (per e-post).

Veldig populær

– Skolen har foreløpig en midlertidig tillatelse til å undervise i sjakk på det tiende trinnet. Dette ble veldig populært med en fulltallig klasse på 25 elever. Sjakklassen har arrangert intern sjakkturnering, og vi har også vært på turnering med andre skoler i byen. Denne ble arrangert på Holmlia skole, som har et godt sjakkarbeid, forteller Haugen Markussen.

Frydenberg skole ligger øverst og lengst øst i Grünerløkka bydel.

Sjakkturneringene blir arrangert i skolens (Frydenberg skoles) store og åpne vestibyle, som har tilskuertribune og mulighet for å vise sjakkspillet på storskjerm.

Spilte sjakk med faren sin

– På hvilken måte mener dere sjakk valgfag vil komme elevene til nytte?

– Elevene lærer å tenke fremover og simulere spillet i hodet. De lærer å forholde seg til normer og får muligheten til å sitte i fred og ro og fundere. De får øvd på å konsentrere seg, respektere hverandre og trene opp evnen til å visualisere. Sjakk bryter også barrierer som dyrt utstyr, alder, kjønn, språk og eventuelle funksjonsnedsettelser, mener Haugen Markussen.

– Sjakk er et nyttig hjelpemiddel også i andre sammenhenger og andre fag, forteller Saad, – Jeg bruker det som en pauseaktivitet for elever som synes det er utfordrende å følge normene i klasserommet. Det gir elevene en annen type mestringsfølelse.

Jaber Saad har også positive personlige erfaringer med sjakk: – Jeg spilte sjakk med faren min i barndommen. Jeg har også hørt fra elever i sjakklassen at de har hatt glede av sjakk sammen med familien etter at de fikk valgfaget.

Erlend Haugen Markussen og Zahra Mohamed Jaber Saad i den luftige vestibylen på Frydenberg skole. Her har det vært sjakkturneringer.

Lærer å analysere spillet

Haugen Markussen og Saad starter undervisningen på helt elementært nivå.

– De sjakkinteresserte er en veldig variert gjeng. Dette kan skape utfordringer siden elevene kan ha veldig forskjellige utgangspunkt. Elever på et høyere nivå får derfor muligheten til å fordype seg mer i sjakkens historie og ulike spillestiler, forteller de.

Elevene spiller også øvelser og spill som ikke er helt som sjakk, men som bruker brikkene og brettet. Et eksempel på dette, som særlig er hensiktsmessig når man har variert nivå på spillerne, er «Hånd og hjerne». Da spiller to og to elever på samme lag, hvor den ene bestemmer hvilken brikketype som skal flyttes, mens den andre bestemmer hvor det skal flyttes. Elevene blir også aktivisert ved at de analyserer sitt eget og andres spill.

– Det er viktigere for oss å lære elevene solide prinsipper for hvorfor et trekk er godt snarere enn å bare gi dem oppskrifter på forskjellige åpninger. På den måten får elevene et godt fundament å bygge videre på presiserer Haugen Markussen.

Erlend Haugen Markussen og Zahra Mohamed Jaber Saad ønsker å gjøre sjakk til et permanent fag på skolen.

Gir bedre forståelse

Haugen Markussen og Saad har fått opplæring i sjakkundervisning gjennom et kursopplegg som kalles for SkoleSjakken. Dette er et tilbud for alle grunnskolene som er utviklet av Norges Sjakkforbund.

Haugen Markussen ser en klar overføringsverdi mellom sjakk og blant annet matematikk i måten å tenke logisk og analytisk på. Haugen Markussen og Jaber Saad ser derfor på sjakk som et nyttig verktøy for å få en bedre forståelse for andre fag.

PS: Tusen takk for at du abonnerer. Det betyr at vi kan lage gode saker om byen vår, fra der du lever.

Powered by Labrador CMS