Amir Hashani (33) var denne helgen på oppdrag for å teste rampene til de nye trikkene. – Det er veldig bra at de tar det seriøst, sier han.Foto: Privat
Buss og trikk har kjørt fra Amir (33) opptil flere ganger. Nå håper han det skal endre seg: – Personlig viktig for meg
I flere år har Sporveien arbeidet for å gjøre de nye trikkene i byen lettere å benytte seg av for mennesker med rullestol, rullator og andre hjelpemidler. Det er Amir Hashani (33) glad for, som tidligere har opplevd å ikke komme seg på kollektivtransporten.
– Dette har vært et arbeid som har vart i flere år. Norges Handikapforbund har vært tett på hele veien, og hjulpet til med å lage et så godt design som mulig. Det har gitt resultater, forteller kommunikasjonsrådgiver i Sporveien, Jan Rustad.
De nye trikkene er mer romslige, med mer plass til rullestoler og barnevogner. Med lavgulv ved inngangspartiet er det også lettere for disse å komme seg inn og ut av trikkene.
De nye trikkene som kom i 2022 har lavere gulv, som skal gjøre av- og påstigning enklere, også for de med rullestol og barnevogn.Foto: Trygve Indrelid / Sporveien
– Det var helt grusomt
En som er fornøyd med at Sporveien tar oppdraget med universell utforming på alvor, er Amir Hashani (33), tidligere nestleder i Norges Handikapforbunds ungdom.
Han har ved to anledninger opplevd at trikk og buss har latt ham bli igjen på perrongen, da det enten har vært stappet med mennesker, eller hvor rampene til kjøretøyet ikke har virket.
– Det skjedde midt på natten, og det var siste bussen. Jeg fikk panikk den dagen, og det var helt grusomt. Men jeg får erfaringer hele tiden, og lærer mine krav og rettigheter, forteller han.
– Bra at de tar det seriøst
Han håper utformingene til de nye trikkene kan hjelpe mennesker i samme situasjon.
– Dette er veldig viktig for de som er avhengig av rullestol, rullator og andre hjelpemidler, for å være selvstendig og kunne komme seg ut og inn, forteller han.
Amir Hashani testet fredag kveld ut en nødrampe for de nye trikkene. Nødrampene skal gjøre det enda lettere og raskere for rullestolbrukere og barnevogner å komme seg av trikken dersom det oppstår en nødsituasjon.
Rampene som ble testet ut skal tas i bruk i nødsituasjoner. Det var ikke helt optimale tilstander på fortauet denne kvelden, men likevel var det en positiv opplevelse, forteller Amir Hashani.Foto: Privat
Snøen gjorde det noe vanskelig, da det ikke alltid var brøytet på fortauet hvor Hashani skulle av og på rampen. Men uansett var det et steg i riktig retning, forteller han.
– Det er personlig veldig viktig for meg at dette faktisk funker. Konklusjonen er at det må jobbes litt mer med det, men det er veldig bra at de tar det seriøst, forteller han.
– Trikken skal være for alle
Jan Rustad forteller at flere organisasjoner og brukergrupper har vært med på prosjektet med å utforme de nye trikkene. Han sier noen kunder har reagert på at det er færre sitteplasser nå enn hva det var på de gamle trikkene, men det er til gjengjeld plass til langt flere rullestoler og barnevogner.
– Nå er kapasiteten seks rullestoler, før var det bare to. Vi vil at trikken skal være for alle, og det er godt å høre om fornøyde brukere, sier Rustad.