– Det er så mye historie i veggene, sier fast kunde og initiativtaker for Neseblod Records-innsamlingen, Amin Olve Klungseth Ullah.Foto: Privat / Lasse Føllingstad
Metalmiljøet slår ring om platebutikken i Gamlebyen – Amin (30) har samlet inn over 100.000 kroner på under ett døgn
– Neseblod Records er ikke akkurat en kjedebutikk man kan åpne på nytt på et blunk. Det er så mye historie i veggene der, sier initiativtaker Amin Olve Klungseth Ullah om spleiseaksjonen for platebutikken i Schweigaards gate, som opplever bred støtte fra metalmiljøet etter brannen tidligere denne uken.
Brannen påførte eierne gjennom 21 år, Grete (44) og Kenneth Neseblod (51), store tap og ødela uerstattelige plater, klær, plakater, fanziner og cd-er i platebutikken som spesialiserer seg på memorabilia og kuriosa fra metal-, punk- og rockehistorien.
Onsdag fortalte innehaverne VårtOslo om et stort engasjement fra kunder og venner som vil hjelpe til med å rydde opp og sortere etter brannen.
Samme kveld ble det også opprettet en såkalt Spleis-aksjon til støtte for butikken.
– Mye
historie
Amin Olve
Klungseth Ullah står bak spleiseaksjonen.
30-åringen forteller til VårtOslo at han har
stukket innom butikken i mange år, og at han nå vil gjøre det han kan for å
bidra i kjølvannet av brannen.
Uerstattelige gjenstander gikk tapt i brannen.Foto: Lasse Føllingstad
– Neseblod
Records er ikke akkurat en kjedebutikk man kan åpne på nytt på et blunk, sier
han, og fortsetter:
– Det er så mye historie i veggene der.
Klungseth
Ullah forteller videre at han trodde han satte seg et hårete mål da han opprettet spleisen med mål om å få inn 100.000 kroner på 30 dager. Nå er målet nådd på rekordtid.
Amin Olve Klungseth Ullah vil hjelpe butikken i Gamlebyen.Foto: Privat
Målet nådd på rekordtid
Torsdag ettermiddag hadde kronerullingen bikket godt og vel 100.000 kroner, fordelt på over 500 givere. Fortsatt renner kronene inn minutt for minutt.
– Det har
vært en enorm respons. Jeg er overrasket, men samtidig ikke. Det er et
sammensveiset miljø, og folk forstår hvor viktig det er å ta vare på en så unik
platebutikk, avslutter han.
Pengene til «Brann på Neseblod, hjelp!» på Spleis.no renner inn. Dette var status tidlig torsdag kveld.Skjemdump: Spleis
Siden 2013 har Neseblod Records holdt til i de samme lokalene som platebutikken Helvete, som ble startet av Mayhem-gitarist Øystein «Euronymous» Aarseth i 1991, to år før han ble drept i 1993. Bandkollega Varg «Greven» Vikernes ble idømt lovens strengeste straff på 21 års fengsel for drapet og tre kirkebranner samt tyverier.
Butikken er et landemerke og en turistattraksjon i mange alternative miljøer, og daglig kommer det besøkende fra utlandet til det lille lokalet i Gamlebyen.