Plutselig var det et to meter dypt hull i bakken ved Aker Brygge
Et to meter dypt hull oppsto utenfor Nobels Fredssenter tirsdag kveld. Onsdag var det dekket til.

Plutselig var det et to meter dypt hull i bakken ved Aker Brygge: Dette sier etatene

Det to meter dype hullet utenfor Nobels Fredssenter fylles igjen torsdag.

Publisert

Kortversjon

  • Et to meter dypt hull oppsto utenfor Nobels Fredssenter tirsdag kveld.

  • Kommunen undersøkte stedet, men ingen vannlekkasje ble funnet.

  • Hullet fylles igjen, mens årsaken fortsatt er ukjent.

Det var tirsdag kveld ved 21-tiden at politiet opplyste om at et rundt to meter dypt hull var oppdaget ved Brynjulf Bulls plass, mellom Nobels Fredssenter, Aker Brygge og Rådhuset.

Mange var i arbeid på stedet tirsdag kveld.

Vann- og avløpsetaten, bymiljøetaten, politiet og Vegtrafikksentralen var på stedet for å sikre området og undersøke hva som hadde skjedd. 

Hullet ble oppdaget ved 21-tiden tirsdag kveld, og det ble satt opp politisperrebånd rundt.

Det var granittblokkene utenfor Nobels Fredssenter som hadde flyttet på seg og forårsaket et større hull.

Arbeidet med hullet førte til innstillinger i trikketrafikken mellom Solli og Øvre Slottsgate.

Sperringene rundt hullet førte til at trikkens linje 12 ble innstilt mellom Solli og Øvre Slottsgate.

Trikken fikk etter noe tid til slutt kjøre forbi stedet tirsdag kveld. Undersøkelser av fagpersonell pågikk samtidig på stedet.

Komplekst under bakken

Onsdag morgen kunne bymiljøetaten informere VårtOslo om at de sammen med vann- og avløpstetaten skulle iverksette graving for å finne årsaken. 

I 23-tiden tirsdag kveld ble nok et område med sig i bakken sperret av på stedet.

Kommunikasjonssjef i vann- og avløpsetaten, Jean-Yves Gallardo, kan onsdag ettermiddag fortelle at det ikke dreier seg om en vannlekkasje.

– Det er tørt under bakken og ikke funnet noe lekkasje på vannledningene. Under bakken er det veldig komplekst, med både vannledninger, kabler og infrastruktur. Derfor tar det litt tid. 

Plutselig var det et to meter dypt hull i bakken ved Aker Brygge
Hullet var midlertidig dekket til onsdag formiddag.

Vet fortsatt ikke årsaken

Onsdag ettermiddag er det fortsatt uvisst hva som forårsaket hullet, men pressevakt i bymiljøetaten, Hanne Sofie Fremstad, sier planen likevel blir å tette igjen hullet. 

– Vi har gravd opp der det raste, og kan ikke finne noen vannlekkasjer. Vi fyller hullet igjen og reparerer i dag og i morgen.

– Vi vet ikke årsaken til at synkehullet oppstod, avslutter Fremstad. 

Plutselig var det et to meter dypt hull i bakken ved Aker Brygge
Noen meter unna hadde noen andre steinheller begynt å synke ned i bakken. Sperringen rundt står inntil videre.
Powered by Labrador CMS