I slutten av mai 2018 rant det fyringsolje ut i Alnaelva og videre ut i fjorden. Her jobbes det med å suge opp deler av utslippet.

Sporveien krever over åtte millioner i erstatning etter oljelekkasjen i Alnaelva

Norsk Spesialolje skulle i 2018 tømme gamle oljetanker hos Sporveien på Ryen. Men det gikk fryktelig galt - over 20.000 liter fyringsolje lakk ut i Alnaelva. Nå krever Sporveien erstatning fra Norsk Spesialoljes forsikringsselskap.

Publisert

Forsommeren 2018 gikk det galt da Sporveien skulle tømme noen gamle oljetanker på sin egen driftsbase på Ryen.

Under arbeidet med tømming av tankene gikk det hull på et påfyllingsrør. Over 20.000 liter fyringsolje rant ut, mye av det lakk ut i Alnaelva og videre ut i Oslofjorden.

Mener entreprenør har opptrådt uaktsomt

Nå går Sporveien rettens vei for å få erstatning fra Norsk Spesialolje, som stod for tømmingsarbeidene, og deres forsikringsselskap Gjensidige.

Det ble lagt ut lenser for å begrense oljeutslippet i Osofjorden etter utslippet fra Sporveiens verksted på Ryen i mai 2018.

Det kommunalt eide kollektivselskapet krever i alt åtte og en halv millioner kroner i erstatning. Tirsdag starter saken i Oslo tingrett.

Sporveien mener Norsk Spesialolje, under arbeidet med tømmingen av oljetankene, ikke utviste den aktsomheten de skulle ha gjort for å utføre arbeidene på en forsvarlig måte.

— Vi mener entreprenøren har gjort en rekke feil som hver for seg og samlet innebærer at selskapet har opptrådt uaktsomt, skriver advokat Andreas Meidell i advokatfirmaet Thommessen på vegne av Sporveien.

— Samlet sett mener Sporveien at entreprenør ikke gjennomførte tømmeoppdraget med den aktsomhet som kan forventes, slik at et er de som er ansvarlig for skaden som oppsto, mener Meidell.

— Lekkasjen kunne vært unngått

Advokaten viser til at entreprenøren under arbeidene valgte å benytte påfyllingsrøret til å tømme oljetankene, selv om dette er en høyst uvanlig tømmemetode. Dette ble gjort til tross for at deler av røret var nedgravd.

Entreprenøren gjorde heller ingen undersøkelser av tilstanden til den nedgravde delen av røret og stilte ikke Sporveien spørsmål om rørets forfatning eller vedlikeholdet av det.

— Hadde entreprenør utført tømmingen med nødvendig aktsomhet ville lekkasjen og skaden aldri oppstått, skriver advokat Meidell.

Skal ha kostet Sporveien over 11,5 millioner

I Sporveiens sluttinnlegg kommer det videre fram at begge parter er enige om hvor store kostnadene etter ulykken har vært.

Totalt skal kollektivselskapet ha hatt merutgifter på over 11,5 millioner kroner som følge av utslippet, men noe av dette er dekket gjenom selskapets forsikring.

Beløpet Sporveien nå krever erstattet er dermed på kroner 8 582 176.

— Vi mener at Norsk Spesialolje ikke har gjort noen feil. Vår vurdering er at det er Sporveien som ikke har overholdt lovpålagte rutiner knyttet til vedlikehold. Dersom disse rutinene hadde væt fulgt, hadde ikke utslippet skjedd, sier kommunikasjonssjef for konsernkommunikasjon i Gjensidige, Bjarne Aani Rysstad, til VårtOslo.

Han viser videre til at forsikringsselskapet ønsker å bevise dette yterligere under rettssaken, som vil pågå i tre dager.

Powered by Labrador CMS