Aaron Kiil Olsen
Aaron Kiil Olsen og Vålerenga-forsvaret hadde til dels god kontroll på Fredrikstad-angriperne søndag kveld, men det holdt ikke helt inn til videre plass i cupen, og lokalt oppgjør mot KFUM Oslo blir det ikke for den tidligere «Kåffa»-spilleren.

Aaron (23) måtte se langt etter cupduell med gamleklubben: – Dette må vi bli bedre på før comebacket i Eliteserien neste år, sier VIF-trener Geir Bakke

– Det hadde vært morsomt å møte «Kåffa» i semifinalen, men det viktigste var å rykke opp igjen, sier Vålerenga-stopperen Aaron Kiil Olsen med KFUM-fortid. Etter cupnederlaget, peker trener Geir Bakke på flere ting som må på plass før Eliteserien venter på ny neste sesong. 

Publisert

Etter det bejublede opprykket til Eliteserien i midten av uka, var Intility Arena nok en gang pyntet for fest da Fredrikstad kom på besøk til søndagkveldens kvartfinale i NM. 

I store deler av kampen var østkantlaget bedre enn motstanderen fra Eliteserien, men manglende effektivitet gjorde at det ble tap etter en perlescoring på frispark fra gjestenes Morten Bjørlo i første ekstraomgang.

– Jeg føler vi matcher dem veldig bra i store deler av kampen. Det var bare synd at de traff på det frisparket, sier midtstopper Aaron Kiil Olsen til VårtOslo etter kampen.

Stoppere med kontroll

Selv om han var skuffet over at drømmen om en cupfinale ble avblåst bare dager etter at han var med på å rykke opp, mener den tidligere KFUM-spilleren at laget likevel kan være fornøyde med mye av det de viste ute på kunstgresset søndag kveld.

Spesielt hadde han og midtstopperkollega Sebastian Jarl, spesielt i den første omgangen, svært god kontroll på de gjestende angriperne fra plankebyen.

– Jeg føler at vi har god kontroll i duellspillet og slipper dem lite til. Det er veldig godt å føle at vi ikke er veldig langt unna det nivået vi trenger for å ha en god mulighet til å overleve i Eliteserien neste år, mener Kiil Olsen.

Litt skuffet var den tidligere KFUM-spilleren likevel etter at NM-drømmen var over.

– Det hadde vært morsomt å møte «Kåffa» i semifinalen, og det er synd at det ikke blir derby i semifinalen, men det viktigste var å rykke opp igjen, smiler han.

Vålerenga-fansen lagde et enormt pyroshow og røykla store deler av Intility Arena før avspark søndag kveld.

– Litt trist

Som midtstopper Kiil Olsen, var heller ikke Vålerenga-sjef Geir Bakke helt fornøyd etter søndagens tap. 

Til tross for at han så mye bra fra gutta sine fram til rundt 60 minutter var spilt, er han likevel litt skuffet over deler av prestasjonen.

– Det hadde vært jævlig gøy å gå hele veien i cupen år, så det er litt trist at vi ikke klarte å ta hjem seieren i dag, sier Bakke.

Han mener det først og fremst var offensivt det sviktet litt for de kongeblå.

– Skaper ikke nok

– Vi skaper ikke nok, og når vi kommer til innlegg, blir de ofte for dårlige, slik at keeperen deres plukker dem lett, sier Bakke.

Hovedtreneren mener også det var mye lærdom å ta med seg fra en relativt jevn match, hvor nivåforskjellen kanskje ikke var så stor på et OBOS-lag og et lag fra Eliteserien som mange kanskje skulle tro.

Kampfakta

  • Vålerenga–Fredrikstad: 0–1 etter ekstraomganger (0–0)
  • Stadion: Intility Arena
  • Publikum: 13.276 tilskuere
  • Mål: 0–1 Morten Bjørlo (97)
  • Gule kort: Aaron Kiil Olsen og Fidel Brice Ambina (VIF) Maxwell Woledzi (FFK)
  • Vålerenga (4-3-3): Magnus Sjøeng – Vegar Eggen Hedenstad, Aaron Kiil Olsen (Alexander Hammer Kjellsen i 32. min.), Sebastian Jarl, Simen Juklerød – Henrik Bjørdal, Carl Lange (Filip Thorvaldsen i 16. min.), Fidel Brice Ambina – Petter Strand, Jones El-Abdellaoui (Ola Kamara i 16. min.), Muamer Brajanac (Mees Rijks i 16. min.)
  • Fredrikstad (5-3-2): Jonathan Fischer – Maxwell Woledzi, Brage Skaret, Fallou Fall (Sigurd Kvile i 27. min.), Simen Rafn ( Daniel Eid i 27. min.), Patrick Metcalfe – Júliús Magnússon, Morten Bjørlo, Stian Stray Molde (Jeppe Kjær i 5. min.) – Sondre Sørløkk, Henrik Skogvold (Johannes Bjertalid i 24. min.) 
  • Vålerengas beste spiller: Sebastian Jarl

– Vi hadde mange sånne jevne kamper i Eliteserien i fjor også som vi ikke klarte å vinne. Det må vi bli bedre på før comebacket i eliten neste år, understreker Bakke.

Powered by Labrador CMS